scroll_to_content

8 tipov, ako tento rok pokoriť svoje tréningové ciele

1. Zostavte svojmu tréningu playlist na mieru

Hudba ovplyvňuje emócie a celkovú náladu. Má priamy vplyv na srdcovú frekvenciu a tým tiež ovplyvňuje fyzický výkon, motiváciu a vytrvalosť. Potvrdilo to niekoľko výskumov. Ideálna hudba k cvičeniu by mala mať tempo medzi 170 až 190 údermi za minútu. Takáto hudba môže zvýšiť výkon až o 15%. Aký žáner vybrať? To už je na vás. Každopádne taký, aký sa vám páči a dobre sa pri ňom cítite. Ak vám to čas dovolí, zostavte svojmu tréningu playlist na mieru. Na cestu do fitka alebo namiesto cvičenia sú najvhodnejšie zvuky prírody. Tie pomáhajú očistiť myseľ od každodenných starostí a pripraviť sa na výkon. Na rozohriatie si dajte optimistickú hudbu, ktorá vo vás vzbudzuje radosť a chuť sa hýbať. K vlastnému cvičeniu si vyberte skladby, ktoré vás motivujú - typicky napríklad hip hop alebo športové hymny. Je dokázané, že dokonalé ticho podporuje sústredenie. Ticho je častokrát lepšie ako nevhodne zvolené tempo skladieb. Na záverečný strečing si naplánujte pomalú relaxačnú hudbu.

2. Aplikácia na cvičenie

Mobilné aplikácie na cvičenie sú všeobecne obľúbenejšie u žien, ale vďaka koronavírusovým opatreniam po nich začali viac pokukovať aj muži. Aplikácie pomáhajú k dosiahnutiu vašich cieľov, spestrujú tréningový plán a ponúkajú rôzne motivačné tipy. Ak ste doteraz boli tvrdými odporcami takýchto "APIEK", dajte si ako výzvu do nového roka jednu vyskúšať. A naopak vy, čo ich v mobile máte celú hromadu, vyberte si len jednu a tú do posledného levelu splňte.

3. Kúpte si hračku

Samozrejme máme na mysli cvičebnú pomôcku, o ktorej by ste predtým ani neuvažovali. Hovoríme najmä k tým, ktorí majú svoje tréningy zamerané jednotvárne a venujú sa jednému typu fitness. Vylezte zo svojej bubliny a vyskúšajte niečo nové. Čo napríklad drevenú balančnú dosku, roller alebo gumu na cvičenie? Každá cvičebná pomôcka ponúka niekoľko možností, ako si spestriť tréning, rozšíriť obzory a precvičiť svaly, ktoré väčšinou zanedbávate.

4. Už konečne dýchajte

Ak sa vám darí pri fyzickej aktivite vždy správne dýchať, gratulujeme. Dýchanie, hoci je to prirodzená záležitosť, býva aj u skúsených športových nadšencov podceňované. Správne dýchanie je pritom extrémne dôležité! Dodáva kyslík do celého tela (a je jedno, že dnes práve cvičíte lýtka), pomáha s regeneráciou, zvyšuje a predlžuje výkon. Ako teda správne dýchať? Nádych nosom do celých pľúc, ramien a brucha, výdych nosom alebo ústami. Základné pravidlo pri silových cvikoch znie - pri zábere výdych, pri uvoľnení nádych. Začínajúcim bežcom odporúčame nádych nosom na dva kroky, výdych ústami alebo nosom na dva kroky. A hlavne počúvajte svoje telo. Keď si telo povie o viac kyslíka, doprajte mu ho. Pichá vás pri behu v boku? Môže za to práve plytké dýchanie.

5. Dajte prednosť jablku zo slovenských sadov

Niekedy je až neuveriteľné, aké exotické dobroty a superpotraviny sa za pár hodín dostanú až do našich nákupákov. Lákajú nás neskutočnými tvarmi, farbami, chuťami a tie ich účinky na zdravie! Zamyslite sa ale nad tým, čím je táto svetová ponuka vykúpená. Plody sa zbierajú skôr, aby dozrievali počas transportu. Ošetrujú sa chémiou, aby v celej svojej "nezmenenej kráse" pristáli na slovenských pultoch. Dajte prednosť domácim potravinám rastúcim v prirodzenej klíme, v ktorej zbierajú silu, pravú chuť a vôňu. Oberajú sa zrelé, plné slnka, chutné a plné živín. Takáto úroda je autentická.

6. Gumi džús porazí lenivosť

Poznáte Gumkáčov a ich gumi džús? Alebo Asterixa, Obelixa a ich čarovný elixír? Obe tekutiny po prvom dúšku dodajú energiu pre zvládnutie nemožných fyzických cieľov. Takto nejako fungujú stimulanty a energizéry. Ak sa v ponuke športovej výživy aspoň minimálne orientujete, poznáte ich. Dodávajú energiu, chuť cvičiť, niektoré pomáhajú so spaľovaním tukov a dopĺňajú niektoré vitamíny a minerály. V našej ponuke nájdete rôzne stimulanty - vo forme kapsúl, práškov, drinkov, gélov, tabliet. Ak občas bojujete s lenivosťou, nechuťou do cvičenia alebo chronicky nedodržiavate svoj tréningový plán, už dávno ste do energizérov mali ísť.

7. Padnúci ohoz

Rozhodne nehovoríme, aby ste si kúpili nový šatník športového oblečenia. Apelujeme len na tých, ktorí vo svojej nehynúcej skromnosti cvičia vo vyťahaných handrách. Okrem toho, že váš outfit nebude kaziť estetický zážitok spolucvičiacich, uvidíte, že vo funkčnom oblečení, ktoré vám dobre sedí, sa cvičí lepšie a pohodlnejšie. Pri výbere svoju pozornosť venujte najmä materiálu, ktorý okrem dobrého odvádzania potu musí tiež niečo vydržať. Vyberať oblečenie z fitness ponuky vám ušetrí veľa času a omylov. V špecializovanej ponuke sú totiž modely, ktoré sú na cvičenie ako stvorené, a to s ohľadom na materiál (mnohokrát antibakteriálny), typ fyzickej aktivity a módu. A čo topánky, v ktorých chcete pokoriť svoje tréningové hranice? Budú stačiť?

8. Jeden bezodný tip nakoniec

Hodili by sa vám ďalšie tipy, ktoré pomôžu zlepšiť váš výkon? Prejdite si náš Magazín - pravidelne ho dopĺňame fitness receptami, radami pre silové tréningy, redukčnými plánmi, vytrvalostnými programami, tipmi pre regeneráciu a všetkým, s čím zdravý životný štýl súvisí.

Autor článku: NIKI PAVLÍKOVÁ
"Je v prvom rade osmiruká mama. Dve deti, dom, záhrada, materská, podnikania, plnenie plánu k vysnívanej postave, varenie, písanie ... Naložila si dosť, ale zvláda to s pokojom, ktorý je pre ňu typický. Dokonca sa stihne aj vyspať. Ako skĺbiť chudnutie popôrodných kíl, dve "předškolkové" deti, prácu a domácnosť, o tom sa s vami delí vo svojich článkoch. Konečne návody, rady a tipy, ktoré vychádzajú zo skutočného života."