scroll_to_content

FITNESS CENTRUM - ZAČÍNAME! AKO SA PRIPRAVIŤ, ČO SI ZOBRAŤ SO SEBOU A AKO Z FITKA VYŤAŽIT MAXIMUM

FITNESS CENTRUM - ZAČÍNAME! AKO SA PRIPRAVIŤ, ČO SI ZOBRAŤ SO SEBOU A AKO Z FITKA VYŤAŽIT MAXIMUM

NIČ NEODKLADAJTE A STANOVTE SI JASNÉ ALE REÁLNE CIELE

Málokto prišiel prvýkrát do posilňovne svalnatý. Väčšina začala s priemerným výzorom a postupne sa vypracovala. Niektorí sa dokonca ani nevypracovali...

A tak prvé, čo potrebujete dostať z hlavy, je myšlienka: „Musím sa dostať do formy, aby som mohol/a začať chodiť do posilňovne.“

Ak ste prišli do fitness s vidinou: „Chcem do leta schudnúť do plaviek a chcem vyzerať takto.“, tak na to rovno zabudnite. Nejaký čas potrvá, kým sa dopracujete k vysnívanej postave. Predsa len, keby to bolo tak jednoduché, tak by každý vyzeral ako Schwarzenegger. Ku svojej vysnívanej postave sa dostanete krôčik po krôčiku, a keď budete dodržiavať všetko, čo vám tréner povie. Potom sami uvidíte, že za tú všetku drinu to predsa len stálo.

Strach z neznámeho je prirodzený. Pravdepodobne sa najviac obávate toho, ako budete v posilňovni vyzerať pred ostatnými. Možno nie ste zvyknutí, aby vás niekto videl cvičiť a netušíte, ako sa jednotlivé prístroje ovládajú a na čo slúžia. Ak si myslíte, že vstúpite a uvidíte iba vypracovaných ľudí, ako s prehľadom zvládajú každý prístroj a cvik, mýlite sa. Dnes existujú fitka s veľmi priateľskou a uvoľnenou atmosférou, otvorené pre každého, kto si chce skrátka trochu zacvičiť. Nevadí, ak nemáte ukážkovú postavu, ani značkové športové oblečenie podľa najnovších trendov. A ak vám vadia mužské/ženské pohľady, skúste nájsť posilňovňu špeciálne pre ženy/mužov. Niekomu vyhovuje väčšia anonymná posilňovňa, inému zase komorné prostredie.

ČO UROBIŤ PRED PRVOU NÁVŠTEVOU

Ak nechcete ísť prvýkrát nikam sami, opýtajte sa svojich známych, či niekto nenavštevuje posilňovňu a či by vás nevzal so sebou. Ak nikoho takého nepoznáte, prejdite si na internete ponuky posilňovní v okolí, pozrite si fotografie a zvoľte si tú, čo vás najviac osloví a čo na vás bude pôsobiť príjemne. Ak vám čokoľvek nie je jasné, môžete tam zavolať, napísať e-mail alebo sa opýtať priamo pri prvej návšteve. Tá môže byť pokojne nezáväzná a môžete sa len pozrieť, ako to tam chodí.

Prvá návšteva je pre mnoho ľudí lepšia s niekým ďalším. Nasledujúce tréningy ale radšej absolvujte sami a nespoliehajte sa na druhých. Je totiž možné, že ak by ostatní odriekli tréning, mohli by ste to brať ako výhovorku, prečo tiež neísť. Stanovte si svoj plán a plňte ho nezávisle na iných.

VYUŽITIE TRÉNERA

Mnoho návštevníkov fitness centier si myslí, že to zvládnu sami, že si to vyskúšajú a že sa všetko naučia sami. Chyba! Vezmite si aspoň na prvých pár návštev osobného trénera, ktorý vám všetko vysvetlí, naučí vás základy posilňovania a ukáže vám základ vášho tréningu. Veľa ľudí, čo už nejaký ten čas cvičia, hovoria neustále to isté: keby ma niekto viedol už od začiatku, tak by som vyzeral inak...

Bez trénera sa budete motať neustále na začiatku, čo dnes poväčšine znamená neustály tréning bicepsu a hrudníka a vynechávanie tréningu stehien.

ČO SI VZIAŤ SO SEBOU?

Základom je oblečenie, v ktorom sa cítite hlavne pohodlne. Ak ste hanbliví, tak voľte skôr odev nenápadný. Dobre si vyskúšajte doma, či vám všetko padne. Zabudnúť nesmiete na vhodnú športovú obuv. Dôležité je pitie a malá desiata po tréningu. Vezmite si minimálne dva uteráky, jeden do posilňovne a druhý do sprchy. S tým súvisí aj sprchový gél, šampón, hrebeň a dezodorant. Dobré sú náhradné ponožky. Niekomu robí dobre cvičenie pri hudbe, prvýkrát mobil so slúchadlami ale asi nevyužijete. Potrebné sú peniaze na vstup a prípadne aj súpis tréningového plánu.

PRIEBEH NÁVŠTEVY

Po vstupe sa nahláste na recepcii, kde vám povedia všetko potrebné, ukážu šatne, sprchy a skrinky. Nebojte sa na nič opýtať. Predsa len každý bol niekde prvýkrát a netuší, ako to tam chodí. Zaplatíte vstupné a dostanete kľúčik od skrinky. V šatni sa prezlečiete, veci necháte v skrinke a so sebou si vezmete len pitie, malý uterák, prípadne mobilný telefón (s vypnutým zvonením) a mikinu. Počkáte, až sa vás ujme dohodnutý tréner a môžete ísť na to. Prvá návšteva býva zoznamovacia a zrejme sa pri nej úplne nepredriete. Nabudúce už ale môžete zabrať viac.

AKO ZAČAŤ?

Dajte si malú desiatu hodinu a pol až dve hodiny pred cvičením. Nezabudnite na pitný režim pred cvičením, pri i po cvičení. Po tréningu doplňte vodu i minerály. Po prvom cvičení nemusíte okamžite piť proteínový nápoj. Stačí vám na začiatku len voda a kvalitné jedlo počas celého dňa. Doplnky stravy na začiatku vôbec neriešte.

Cvičiť začínajte pozvoľna. Ak máte k dispozícii nejakého trénera, ten vám všetko povie. Ak nie, najprv sa rozohrejte a pretiahnite. Začínajte s jednoduchými vecami a malou záťažou. Hneď po prvýkrát z vás nemusí tiecť pot prúdom, skôr si všetko ohmatajte. Nezabúdajte na správne dýchanie. Všetko zakončite zase pretiahnutím. Je dobré mať pred návštevou nejaký cieľ a trochu si premyslieť, čo chcete precvičovať. Bez trénera alebo človeka, ktorý by vám poradil, to ide ale omnoho horšie.

NA ZÁVER

Na lavice a stroje dávajte z hygienických dôvodov pod seba uterák, pretože sa budete potiť. Všetky prístroje je potrebné po cvičení uviesť do pôvodnej polohy a pôvodného nastavenia. Svoje miesto si vždy upratujte a nenechávajte neporiadok!

Autor článku:

Paja Moštěk

Expert na fitness, kulturistiku a zdravý ž ivotný štýl.

 

Odporúčané produkty

15.30 €
-11 % -1.63 €
13.67 €
27.50 €
-29 % -7.96 €
19.54 €
27.00 €
-20 % -5.50 €
21.50 €
29.50 €
-20 % -6.03 €
23.46 €