PRVÝKRÁT DO FITNESS CENTRA

FITNESS CENTRUM - ZAČÍNAME! AKO SA PRIPRAVIŤ, ČO SI ZOBRAŤ SO SEBOU A AKO Z FITKA VYŤAŽIT MAXIMUM

Tiež to určite poznáte. Novoročné predsavzatia, že začnem sa sebou skutočne „niečo“ robiť. Napríklad konečne ísť do fitness centra. Ale čo si so sebou zobrať? Často sa stretávam s ľuďmi, ktorí sa boja chodiť do fitness centra alebo sa boja toho, že tam budú vyzerať divne a nebudú sa „cítiť dobre“. Čo teda robiť v posilňovni PRVÝKRÁT?

 

NIČ NEODKLADAJTE A STANOVTE SI JASNÉ ALE REÁLNE CIELE

Málokto prišiel prvýkrát do posilňovne svalnatý. Väčšina začala s priemerným výzorom a postupne sa vypracovala. Niektorí sa dokonca ani nevypracovali...

A tak prvé, čo potrebujete dostať z hlavy, je myšlienka: „Musím sa dostať do formy, aby som mohol/a začať chodiť do posilňovne.“

Ak ste prišli do fitness s vidinou: „Chcem do leta schudnúť do plaviek a chcem vyzerať takto.“, tak na to rovno zabudnite. Nejaký čas potrvá, kým sa dopracujete k vysnívanej postave. Predsa len, keby to bolo tak jednoduché, tak by každý vyzeral ako Schwarzenegger. Ku svojej vysnívanej postave sa dostanete krôčik po krôčiku, a keď budete dodržiavať všetko, čo vám tréner povie. Potom sami uvidíte, že za tú všetku drinu to predsa len stálo.

Strach z neznámeho je prirodzený. Pravdepodobne sa najviac obávate toho, ako budete v posilňovni vyzerať pred ostatnými. Možno nie ste zvyknutí, aby vás niekto videl cvičiť a netušíte, ako sa jednotlivé prístroje ovládajú a na čo slúžia. Ak si myslíte, že vstúpite a uvidíte iba vypracovaných ľudí, ako s prehľadom zvládajú každý prístroj a cvik, mýlite sa. Dnes existujú fitka s veľmi priateľskou a uvoľnenou atmosférou, otvorené pre každého, kto si chce skrátka trochu zacvičiť. Nevadí, ak nemáte ukážkovú postavu, ani značkové športové oblečenie podľa najnovších trendov. A ak vám vadia mužské/ženské pohľady, skúste nájsť posilňovňu špeciálne pre ženy/mužov. Niekomu vyhovuje väčšia anonymná posilňovňa, inému zase komorné prostredie.

ČO UROBIŤ PRED PRVOU NÁVŠTEVOU

Ak nechcete ísť prvýkrát nikam sami, opýtajte sa svojich známych, či niekto nenavštevuje posilňovňu a či by vás nevzal so sebou. Ak nikoho takého nepoznáte, prejdite si na internete ponuky posilňovní v okolí, pozrite si fotografie a zvoľte si tú, čo vás najviac osloví a čo na vás bude pôsobiť príjemne. Ak vám čokoľvek nie je jasné, môžete tam zavolať, napísať e-mail alebo sa opýtať priamo pri prvej návšteve. Tá môže byť pokojne nezáväzná a môžete sa len pozrieť, ako to tam chodí.

Prvá návšteva je pre mnoho ľudí lepšia s niekým ďalším. Nasledujúce tréningy ale radšej absolvujte sami a nespoliehajte sa na druhých. Je totiž možné, že ak by ostatní odriekli tréning, mohli by ste to brať ako výhovorku, prečo tiež neísť. Stanovte si svoj plán a plňte ho nezávisle na iných.

VYUŽITIE TRÉNERA

Mnoho návštevníkov fitness centier si myslí, že to zvládnu sami, že si to vyskúšajú a že sa všetko naučia sami. Chyba! Vezmite si aspoň na prvých pár návštev osobného trénera, ktorý vám všetko vysvetlí, naučí vás základy posilňovania a ukáže vám základ vášho tréningu. Veľa ľudí, čo už nejaký ten čas cvičia, hovoria neustále to isté: keby ma niekto viedol už od začiatku, tak by som vyzeral inak...

Bez trénera sa budete motať neustále na začiatku, čo dnes poväčšine znamená neustály tréning bicepsu a hrudníka a vynechávanie tréningu stehien.

ČO SI VZIAŤ SO SEBOU?

Základom je oblečenie, v ktorom sa cítite hlavne pohodlne. Ak ste hanbliví, tak voľte skôr odev nenápadný. Dobre si vyskúšajte doma, či vám všetko padne. Zabudnúť nesmiete na vhodnú športovú obuv. Dôležité je pitie a malá desiata po tréningu. Vezmite si minimálne dva uteráky, jeden do posilňovne a druhý do sprchy. S tým súvisí aj sprchový gél, šampón, hrebeň a dezodorant. Dobré sú náhradné ponožky. Niekomu robí dobre cvičenie pri hudbe, prvýkrát mobil so slúchadlami ale asi nevyužijete. Potrebné sú peniaze na vstup a prípadne aj súpis tréningového plánu.

PRIEBEH NÁVŠTEVY

Po vstupe sa nahláste na recepcii, kde vám povedia všetko potrebné, ukážu šatne, sprchy a skrinky. Nebojte sa na nič opýtať. Predsa len každý bol niekde prvýkrát a netuší, ako to tam chodí. Zaplatíte vstupné a dostanete kľúčik od skrinky. V šatni sa prezlečiete, veci necháte v skrinke a so sebou si vezmete len pitie, malý uterák, prípadne mobilný telefón (s vypnutým zvonením) a mikinu. Počkáte, až sa vás ujme dohodnutý tréner a môžete ísť na to. Prvá návšteva býva zoznamovacia a zrejme sa pri nej úplne nepredriete. Nabudúce už ale môžete zabrať viac.

AKO ZAČAŤ?

Dajte si malú desiatu hodinu a pol až dve hodiny pred cvičením. Nezabudnite na pitný režim pred cvičením, pri i po cvičení. Po tréningu doplňte vodu i minerály. Po prvom cvičení nemusíte okamžite piť proteínový nápoj. Stačí vám na začiatku len voda a kvalitné jedlo počas celého dňa. Doplnky stravy na začiatku vôbec neriešte.

Cvičiť začínajte pozvoľna. Ak máte k dispozícii nejakého trénera, ten vám všetko povie. Ak nie, najprv sa rozohrejte a pretiahnite. Začínajte s jednoduchými vecami a malou záťažou. Hneď po prvýkrát z vás nemusí tiecť pot prúdom, skôr si všetko ohmatajte. Nezabúdajte na správne dýchanie. Všetko zakončite zase pretiahnutím. Je dobré mať pred návštevou nejaký cieľ a trochu si premyslieť, čo chcete precvičovať. Bez trénera alebo človeka, ktorý by vám poradil, to ide ale omnoho horšie.

NA ZÁVER

Na lavice a stroje dávajte z hygienických dôvodov pod seba uterák, pretože sa budete potiť. Všetky prístroje je potrebné po cvičení uviesť do pôvodnej polohy a pôvodného nastavenia. Svoje miesto si vždy upratujte a nenechávajte neporiadok!

Autor článku:

Paja Moštěk

Expert na fitness, kulturistiku a zdravý ž ivotný štýl.

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne pribalíme1 500+ vzoriek zadarmo
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801