SPAĽOVAČE A ICH POMOC V BOJI PROTI TUKU

Chudnutie je veľkým trendom, nie je preto divu, že v snahe zhodiť čo najviac a čo najefektívnejšie, sa ľudia obracajú aj na oblasť ponuky suplementácie. Tá sa zasa recipročne snaží týmto ľuďom vyhovieť, a tak výrobcovia vyvíjajú neustále nové produkty, ktoré túto cestu majú uľahčiť. Bohužiaľ je niekedy ťažké určiť, kedy je zloženie úplnou bombou, ktorá je naplnená účinnými pomocníkmi na spaľovanie, a kedy naopak je produkt len kombináciou všetkého možného, aby sa zaplnila kolónka "zloženie". My si v tomto článku krátko predstavíme niektoré látky, ktoré typicky v takýchto produktoch nájdete a ktoré vám môžu pomôcť.
 

Spaľovanie telesného tuku je zložitý proces, na ktorom sa podieľa mnoho mechanizmov nášho tela. Cesta k cieľu často nemusí viesť cez vysadenie sacharidov, počítanie kalórií, naplnenie chladničky nízkotučnými výrobkami alebo cez rady typu "vysaď lepok" a "odstráň z jedálnička laktózu". Zásadný vplyv majú napríklad hormóny, súvisiace s dennými (cirkadiánnymi) biorytmami alebo aj so stresom. Ďalšou zložkou je metabolický obrat (v podstate to znamená, koľko energie telo dokáže spáliť za jeden deň), ktorý svojimi návykmi, jedlom a suplementáciou môžete podporiť alebo spomaliť. Vplyv majú tiež rôzne mikroživiny, ktoré sú pre spaľovanie tukov dôležité, ale máte ich v tele nedostatok, a preto vaše telo brzdia v spaľovaní, čo sa však dá rozpoznať často len veľmi ťažko.

TYPICKÉ ZLOŽKY

KOFEÍN

Kofeín je typickou zložkou väčšiny suplementov podporujúcich spaľovanie (napríklad vďaka svojim stimulačným účinkom), ktorý v konečnom dôsledku môže viesť k lepšiemu výkonu počas tréningovej jednotky. To ide ruka v ruke s väčším množstvom spálenej energie. Mimo to sa podieľa na našom celkovom metabolickom obrate a na lepšom využívaní tuku. Ako ale iste viete, na kofeín si možno pomerne rýchlo vybudovať toleranciu, a preto tento efekt nie je dlhodobý - suplementácia je preto lepšie nárazová. Tu narážame na zásadný problém, pretože kofeín sa stal úplne bežnou súčasťou jedálničkov. Či už v podobe kávy, energetických nápojov, pre-workoutov, sladených nápojov či iných. A hoci je príjem zhruba 400 mg denne považovaný za zdraviu prospešný, je potrebné tento fakt nezamieňať s tuk spaľujúcim efektom, ktorý sa pri takomto dennom príjme nemusí toľko prejaviť. Len pre predstavu, 400 mg kofeínu zodpovedá približne dvom a pol energetickým drinkom s objemom 0,5 l, či 12 lyžiciam rozpustnej kávy.

KARNITÍN

Látka pracujúca s našimi energetickými elektrárňami v bunkách, mitochondriami, je zložkou jednak v komplexných spaľovačoch, ale predáva sa často aj samotná. Účinok karnitínu je postavený predovšetkým na dvoch pilieroch. Tým prvým je transport mastných kyselín, ktoré sú jedným z komponentov telesného tuku, do mitochondrií, kde sú následne spracované. Tu tkvie úskalie suplementácie samotným karnitínom, ktorý je len jedným z hráčov v niekoľkostupňovom procese spaľovania tuku. Jeho samotná suplementácia je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí obmedzili živočíšne produkty, najmä červené mäso. Druhým pilierom je zlepšenie inzulínovej citlivosti, ktorá je zásadná pre efektívny príjem cukru, ale aj živín s ním transportovaných dovnútra buniek a ich následné spracovanie. Okrem toho má karnitín blahodarný vplyv na ochranu srdcového svalu, čo je rozhodne plus, pretože v posilňovni svojmu srdcu najmä pri silovom tréningu dávate poriadne zabrať.

SYNEFRÍN

Synefrín je látka z kôry plodov Pomarančovníka horkého a svoje uplatnenie našla v spaľovačoch tukov predovšetkým vďaka účinku v podobe zvýšenia metabolického obratu. To všetko bez niektorých negatívnych sprievodných javov, ako je narušené sústredenie, ktoré môžeme pozorovať u vyšších dávok vyššie zmieneného kofeínu. Ďalej sa ukazuje, že by mal napomáhať zvýšeniu termického efektu potravy, čo v podstate znamená, že využijeme viac energie na spálenie určitého množstva potravy. To sa nakoniec pozitívne odrazí na pomere príjmu a výdaja energie za celý deň.

ZÁVER

Spaľovače tukov obsahujú samozrejme oveľa viac zložiek, avšak tieto tri sú tie, ktoré v nich nájdete takmer bez výhrady. Čo však platí vždy a stále je to, že suplementácia nikdy neurobí prácu za vás. Vždy je nutné staviť na správnu stravu a tréning, a spaľovačom potom podporiť svoje snaženie v momente, keď sa chcete posunúť ešte kúsok za svoju dosiahnutú hranicu. V pomyselnej suplementačnej pyramíde sa tieto produkty nachádzajú až vo vyšších, o niečo menej dôležitých poschodiach, a rozhodne by som vám spaľovač neodporučil ako prvý suplement. Na druhej strane, kvalitný spaľovač bude vždy lepším variantom, ako utrácať tisíce za rôzne koktejlové diéty a iné nezmyselné produkty, ktoré vám vo vašom snažení bohužiaľ nepomôžu.

Autor článku: Viktor Jurák, Expert na fitness, kulturistiku a zdravý životný štýl.

ODPORÚČANÉ PRODUKTY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne zlevníme15+ produktov v akcii
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801