TOP 10 športov, ktoré sú najlepšie na chudnutie

Vitamiíny pre tehotné
Chcete začať chudnúť? Vyberte si pre vás najvhodnejší šport a môžete začať! Chudnutie nemusí byť len nepríjemná drina, môžete si ho užiť trebárs ako výlet na bicykli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leto sa blíži a vy túžite po lepšej postave. Ako toho ale docieliť? Existuje niekoľko športov, vďaka ktorým bude chudnutie hračka, stačí dodržať pár pravidiel.

So športom môžete začať kedykoľvek, nikdy nie je neskoro. Keď vytrváte, kilá pôjdu zaručene dole, postava sa spevní a budete zo seba mať o 100% lepší pocit. Bohužiaľ prášky na chudnutie, ktoré by vás cez noc zbavili nadbytočného tuku, neexistujú. Našťastie je tu ale celý rad skvelých športov, ktoré podporujú efektívne chudnutie a navyše podporujú vyplavovanie endorfínov, vďaka ktorým potom budete omnoho šťastnejší.

Ste ready začať?

Buďte vytrvalí

Zo začiatku sa možno budete cítiť hlúpo, keď sa zapotíte aj pri najmenšej záťaži, zatiaľ čo tie slečny v reklame a páni vo fitku idú bomby a ani sa pri tom nezadýchajú. Ale pamätajte, že aj oni raz začínali a boli na rovnakej štartovej čiare ako vy. Nechajte sa ostatnými inšpirovať, ale nikdy sa s nimi neporovnávajte. Snažte sa len byť lepší ako vaše včerajšie JA.

Najdôležitejším prvkom pre naštartovanie zdravého chudnutia je sústavnosť a vytrvalosť pri pohybe. Aby ste sa neustále zlepšovali a posúvali, je dôležité, aby ste cvičenie opakovali aspoň 2-3 × do týždňa. Nebojte sa aktivitu striedať a obmieňať. Časom si utvoríte zdravý návyk a behanie v parku vám príde rovnako samozrejmé ako ranné vstávanie.

Pri športovaní sa vo vašom tele odohráva celý rad biochemických procesov - od najjednoduchších až po tie zložité. Prvých cca 20-30 minút telo spaľuje predovšetkým cukry a až pri dlhšej sústavnej činnosti, kedy sa zásoba energie z rýchlych cukrov výrazne zníži, začína odbúravať tukové zásoby a využívať tuky ako primárny zdroj energie. Neznamená to, že keď vyradíte zo svojho jedálnička sacharidy, tak proces chudnutia urýchlite. Naopak, koledujete si tým len o problémy, pretože telo pri nedostatku zdroja energie pôsobí unavene a zvyšuje sa riziko úrazu.

Rozhoduje niekoľko faktorov

Aby telo zareagovalo na pohyb práve úbytkom váhy, je dôležitý celý rad faktorov. V prvom rade ide o jedálniček. Rozhodne nie je nutné razantne hneď zmeniť všetko, čo ste mali doteraz zažité a siahať po špeciálnom jedálničku na chudnutie. Na začiatok postačí, keď obmedzíte kalorické jedlá s obsahom jednoduchých cukrov. Skúste ich nahradiť ľahkou stravou bohatou na zdravé cukry (napríklad banány alebo vodný melón), uvidíte, že budete mať pri tréningu viac energie a zároveň vám nebude ťažko. Steak si môžete dať po tréningu za odmenu, pri pohybe by vás len brzdil. Dávka bielkovín po športe urýchli regeneráciu a ochráni nadobudnutú svalovú hmotu.

Prášky na chudnutie z vás cez noc Casanovu ani modelku neurobia. Avšak existuje veľa suplementov, ktoré vám pomôžu naštartovať metabolizmus a urýchliť chudnutie či regeneráciu. Spaľovačenakopávače určite nie sú zavrhnutiahodné, pomáhajú telu spaľovať tuky po kratšej dobe a uľahčujú tak proces naštartovania chudnutia. Dôležitým aspektom ale stále zostáva pohyb. Pri gaučingu toho bohužiaľ moc nespálite.

Pri samotnom tréningu hrajú veľkú úlohu 3 základné ukazovatele:

Trvanie aktivity

• Intenzita aktivity

• Vaša hmotnosť

10 športov, ktoré môžeme praktikovať sami

 druhy športov na hubnute vytrvalost fyzička

Beh

Beh a chudnutie k sebe skrátka neodmysliteľne patria. A navyše na začiatok potrebujete len pohodlné oblečenie a obuv s dobrým tlmením nárazov, ktorá pomôže chrániť vaše kĺby pred nadmernou záťažou.

Prvé desiatky kilometrov budú nesmierne náročné a budete mať mnohokrát chuť to vzdať. Ale vytrvajte a uvidíte, že výsledky sa čoskoro dostavia. Nehanbite sa za zlú fyzičku, každý bežec nejako začínal. Skvelou alternatívou pre začiatok môže byť indiánsky beh, pri ktorom striedate beh s chôdzou.

Chôdza

Už aj samotná chôdza vám pomôže k spaľovaniu tukov a chudnutiu. Tento jednoduchý základný pohyb môžete vykonávať naozaj kedykoľvek a kdekoľvek. Privstaňte si a choďte do práce pešo.

Pre efektívne chudnutie chôdzou by ste mali samozrejme chodiť v rýchlejšom tempe, cca 6 km/h. Všeobecne sa odporúča cca 10.000 krokov denne - tým udržíte svoj metabolizmus aktivovaný a telo zdravé. Vedeli ste, že pri svižnej pešej turistike v teréne spálite dokonca viac kalórií, než pri pomalom behu?

Cyklistika

Pekné počasie nahráva výletom do okolia. Pokiaľ už vás omrzela turistika, zainvestujte do bicykla. Spoznáte tak rôzne zákutia, o ktorých ste možno ani nemali tušenie. Strávite niekoľko hodín na čerstvom vzduchu a ako hlavný bonus pôjdu prebytočné kilá ľahko dole, ani nebudete vedieť ako. Cyklistika môže byť nenáročný šport, ktorý vám prinesie veľa radosti.

A navyše - bicykel môžete využiť aj na cestu do práce.

Plávanie

Už od detstva nám bolo vtĺkané do hlavy, že plávanie je zdravé pre naše telo. A vedeli ste, že sa pri ňom dá aj pomerne rýchlo schudnúť a vytvarovať postava? Ide o zdravú formu chudnutia, ktorá uvoľní svaly a vďaka dlhému trvaniu (plávanie 30 min +) pomáha spaľovať tuky. Pri hodine plávania najzákladnejšieho štýlu "prsia" spálite rovnaké množstvo kalórií ako pri behu v tempe 10 km/h. A pritom sa pocitovo nadriete omnoho menej. Win-win.

In-line korčuľovanie

Korčuľovanie zažíva v posledných rokoch boom a nie je sa čomu diviť. Aj keď pôjdete len rekreačným tempom, spálite viac než pri pomalom joggingu. Jedinou nevýhodou je, že ku korčuľovaniu potrebujete rovný povrch a čo najmenej kopcovitú trať (obzvlášť ak začínate). Našťastie za poslednú dobu vzniklo niekoľko nových cyklotrás, ktoré sú pre túto aktivitu ideálne. Nemáte náhodou nejakú novú cyklotrasu vo svojom okolí?

Sálové lekcie

Lockdown je pravdepodobne za nami, a tak nielen vaše telo ocení návštevu fitness centra.

Väčšina fitness centier ponúka širokú škálu pohybových aktivít. Poriadne sa zapotíte pri tabate alebo dnes veľmi populárnom fitboxe, pretiahnete a posilníte telo pri lekcii jógy alebo pilates. Alebo dáte prednosť tanečnej lekcii v podobe zumby?

Posilňovňa

V dnešnej dobe už je fitness tak rozšírený, že nejakú menšiu posilňovňu nájdete snáď v každom meste. Nebojte sa, nikto sa na vás nebude pozerať zle, pretože máte pár kíl navyše. Naopak, komunita fitnessákov je veľmi priateľská, v prípade potreby každý rád pomôže. A ak si neviete rady, ako zhodiť brucho alebo ako si najlepšie zostaviť tréning tak, aby ste spálili tuky, neváhajte a oslovte osobného trénera. Tých "pár eur navyše" za to rozhodne stojí, naučíte sa veľa zaujímavých cvikov stavaných vám na mieru a hlavne budete mať istotu, že ich vykonávate správne.

Bežky

Bežky sú vynikajúcim aeróbnym cvičením, vďaka ktorému dokážete rýchlo a efektívne spustiť proces spaľovania. Vďaka aktívnemu zapojeniu trupu a hornej časti tela sú dokonca efektívnejšie ako beh. A trénovať môžete celoročne, v zime na bežkách, v lete na kolieskových lyžiach. Opäť vám stačí len rovná trať. Oproti in-line korčuliam je ale jednoduchšie si poradiť s prudkými zjazdami.

Skákanie cez švihadlo

Absolútna jednotka medzi športami, ktoré môžete praktikovať takmer kdekoľvek, aj doma, pokiaľ máte tolerantných susedov a vysoký strop. Stačí si zaobstarať švihadlo zodpovedajúcej dĺžky (keď ho pristupíte v polovici, madlá by vám mali siahať do podpazušia). Existuje celý rad poskokov, pri ktorých sa pobavíte, skákať môžete do tempa na hudbu alebo prekonávať vlastné rekordy v počte preskokov. Pri tejto aktivite spálite naozaj veľa kalórií, približne rovnako ako pri behu v tempe 6 km/h.

Domáce cvičenie

Hanbíte sa za svoje telo? Mali by ste začať mať radi sami seba! Nechcete sa ukazovať pred druhými? Cvičiť môžete začať aj doma. Nepotrebujete k tomu skoro nič, stačiť vám bude pohodlné oblečenie a podložka na cvičenie. Na YouTube je celý rad inšpiratívnych videí a je otázkou pár kliknutí, než nájdete efektívne kardio cviky na chudnutie. Tak už nič neodkladajte a začnite hneď teraz!

Tabuľka efektivity športov

Bežnou každodennou aktivitou spálite v priemere 1800-3000 Kcal. Je to ale veľmi individuálna záležitosť, v ktorej hrá úlohu okrem iného aj genetika. Pre efektívne chudnutie je dôležité sa dostať do tzv. kalorického deficitu, tj. zvýšiť kalorický výdaj nad kalorický príjem. Nasledujúca kalorická tabuľka, ktorá vychádza z výskumu americkej Mayo Clinic, vám priblíži, koľko energie spotrebuje telo pri vykonávaní vyššie spomínaných športov.

Majte prosím na zreteli, že tabuľka je len orientačná a počíta s priemernými nameranými hodnotami zo vzorky populácie.

Ak si chcete spočítať váš približný kalorický výdaj pri nižšie spomínaných aktivitách, použite vzorec:

ŽENY: hodnota z druhého stĺpca tabuľky / 70 * vaša hmotnosť

MUŽI: hodnota z tretieho stĺpca tabuľky / 90 * vaša hmotnosť

Aktivita

Priemerne spálených Kcal za 1 hod (žena, 70 kg)

Priemerne spálených Kcal za 1 hod (muž, 90 kg)

Beh 8km/hod

585 Kcal

752 Kcal

Beh na trenažéry

352 Kcal

454 Kcal

Chôdza 5,5 km/hod

303 Kcal

389 Kcal

Bežky 8 km/hod

634 Kcal

815 Kcal

In-line korčule

529 Kcal

680 Kcal

Plávanie – prsia (rekr.)

408 Kcal

525 Kcal

Cyklistika 16 km/hod

281 Kcal

362 Kcal

Skákanie cez švihadlo

831 Kcal

1068 Kcal

Sálové lekcie - Powerjóga

241 Kcal

310 Kcal

Sálové lekcie - Kruhový tréning

471 Kcal

606 Kcal

Horská turistika

493 Kcal

634 Kcal

Posilňovanie - stredná intenzita

473 Kcal

609 Kcal

 

 

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne pribalíme1 500+ vzoriek zadarmo
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801