VEGÁNSTVO A VRCHOLOVÝ ŠPORT? ÁNO, IDE TO K SEBE!

Vegánstvo sa v posledných rokoch dostalo do popredia záujmu širokej verejnosti a stalo sa jednou z celospoločenských tém. Okolo tohoto spôsobu stravovania sa vytvorilo veľa mýtov a poloprávd. Vegánstvo nie je úplne pre každého, ale zároveň nemusí byť prekážkou k tomu, stať sa výnimočným športovcom.
 

 

NEJDE O HAZARD S VAŠÍM TELOM, POKIAĽ SA NAOZAJ ZAUJÍMATE O TO, ČO JETE

Vegáni nekonzumujú žiadne potraviny živočíšneho pôvodu, vrátane mliečnych výrobkov či medu. Človeku, ktorý sa o možnosti rastlinnej stravy veľmi nezaujíma, tak ihneď napadne otázka: Odkiaľ môžu brať dostatok živín a vitamínov? Pravda je taká, že vegánska strava môže byť kľudne na živiny bohatšia ako strava typického mestského všežravca, ktorý veľmi nerieši výživové hodnoty toho, čo je. Pokiaľ prejdete zo živočíšnej na rastlinnú stravu, odporúča sa po určitej dobe (približne pol roku-rok) návšteva lekára a komplexné vyšetrenie, ktoré odhalí, čo vo vašom tele prípadne chýba.  Najčastejšie vegáni suplementujú vitamín B12, omega-3 mastné kyseliny, či vitamín D3 (tento vitamín však chýba prevažnej väčšine populácie a mal by ho suplementovať prakticky každý).

AJ VEGÁNI MȎŽU PODÁVAŤ ÚCTYHODNÉ VÝKONY

S nástupom popularity rastlinného spôsobu stravovania sa zvyšuje aj počet vegánov medzi vrcholovými športovcami. Tento fakt je dôkazom toho, že i na tejto strave sa dajú dosahovať extrémne výkony. Niekto sa vegánom stane z etických dôvodov a lásky k zvieratám, napríklad americká futbalistka Alex Morgan či britský pretekár Formule 1 Lewis Hamilton, iní športovci však zo svojho jedálnička komplexne vyškrtnú živočíšnu stravu  zo zdravotných dôvodov. Napríklad tenistka Martina Navrátilová tvrdí, že "životnosť" vegánskych športovcov je dlhšia ako u športovcov, ktorí sú na živočíšnej strave. Aj renomovaní športoví lekári stále častejšie poukazujú na rýchlejšiu regeneráciu športovcov na rastlinnej strave, či menší výskyt zápalov a únavových zranení. Medzi zástancami vegánskej stravy vo vrcholovom športe tak nájdeme mená ako bodybuilder Patrik Baboumian (jeden z najväčších propagátorov vegánskej stravy vôbec), tenistka Venus Williams, či MMA zápasník Nate Diaz. Živočíšnu stravu výrazne obmedzila i argentínska futbalová superstar - Leo Messi.

Aj v Čechách a na Slovensku má vegánstvo medzi vrcholovými športovcami svojich zástancov a obdivovateľov. V Čechách ide napríklad o MMA zápasníkov Magdalénu Šomrovú a Pavla Salčáka. Na Slovensku je propagátorom vegánskej stravy hokejový obor Zdeno Chára.

Pokiaľ sa pohrávame s myšlienkou vyskúšať čisto rastlinnú stravu, odporúčame dokument Tí, ktorí menia svet (The Game Changers) na Netflixe. V priebehu jeden a pol hodiny vám poskytne mnoho argumentov od známych športovcov a lekárov, prečo sa toho nebáť.

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne pribalíme1 500+ vzoriek zadarmo
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801