BCAA

BCAA sú esenciálne aminokyseliny (organizmus si ich nedokáže sám vytvoriť - Leucín, Izoleucín a Valín), ktoré zväčšujú a chránia svalovú hmotu, rýchlo sa vstrebávajú, urýchľujú regeneráciu a napomáhajú spaľovaniu tukov.

Aminokyseliny BCAA sú anabolické bloky, ktoré sú potrebné na budovanie silnej a tvrdej svalovej hmoty. Konzumácia aminokyselín sa od konzumácie proteínov líši v rýchlosti vstrebávania. Aminokyseliny totiž nevyžadujú trávenie. Po požití sa absorbujú do tenkého čreva a odtiaľ ihneď do krvného obehu a ďalej do svalových buniek. Tým sa skracuje čas a telo nepotrebuje toľko energie na ich spracovanie. Hlavným účelom konzumácie bielkovín a aminokyselín je ich použitie pri anabolických procesoch. Zabezpečujú syntézu bielkovín, zrýchľujú regeneráciu svalov aj počas intenzívneho cvičenia. V priebehu činností, kedy je telo zbavené všetkých zdrojov energie, môžu byť proteíny použité ako palivo pre svaly, čo vedie ku katabolizmu.

BCAA sú aminokyseliny nevyhnutné pre rast svalov. BCAA tvoria tretinu svalových bielkovín a sú to jediné aminokyseliny, pri ktorých počas štiepenia dochádza k uvoľňovaniu energie, ktorú následne využívajú svalové bunky. BCAA znižuje psychickú únavu, čo následne vedie k lepšej motivácii a vyššiemu výkonu počas tréningu. Užívanie BCAA preukázalo výrazne vyššiu hladinu testosterónu a nižšiu hladinu kortizolu (ktorá je príčinou zlyhania svalu), a to počas tréningu i po ňom.

  • Leucín je jednou z najdôležitejších aminokyselín pre ľudí a najmä pre športovcov, pretože v kombinácii so sacharidmi ovplyvňuje anabolické hormóny, akým je inzulín. Taktiež aktivuje a reguluje syntézu svalových bielkovín podľa mTOR dráhy signalizácie. (Proteín mTOR je centrálny regulátor rastu a metabolizmu.) Vyskytuje sa v mäse, rybách, vo vajciach alebo v rastlinných zdrojoch bielkovín.
  • Valín sa podieľa na syntéze svalových bielkovín i na energetických procesoch. Môže byť v tele použitý ako zdroj energie v záťažových obdobiach, napríklad pri intenzívnom fyzickom cvičení. Pozitívne ovplyvňuje rýchlosť regenerácie, ochranu svalovej hmoty a má stimulujúci účinok, ktorý odďaľuje únavu počas tréningu.
  • Izoleucín je izomérom Leucínu. Je ideálnou aminokyselinou pred tréningom a po tréningu. Pri nedostatku sacharidov alebo tukov slúži ako zdroj energie počas tréningu. Absolútne zásadný význam má pri syntéze svalových bielkovín a pri regulácii hladiny glukózy v krvi. Nachádza sa v mandliach, orechoch, mäse a vo vajciach. 

 

Posledné štúdie preukázali schopnosť aminokyseliny L-Leucínu "odštartovať" výstavbu vo svaloch, čo z nej robí najdôležitejšiu aminokyselinu na stimuláciu proteínovej syntézy (proces rastu svalov). Z tohto dôvodu obsahuje zmes BCAA dvakrát viac L-Leucínu ako L-Izoleucínu a L-Valínu. Nielenže Leucín stimuluje rast svalov, ale tiež sa preukázalo, že zvyšuje silu počas tréningu so závažím. Pri vytrvalostnom tréningu rozdelili britskí vedci športovcov do dvoch skupín, pričom jednej skupine boli podávané 4 gramy L-Leucínu denne a druhá skupina dostávala placebo. U skupiny, ktorej bol podávaný L-Leucín, došlo preukázateľne k výraznému nárastu sily (viac ako 30 %).

Vetvené aminokyseliny sa tiež významne podieľajú na znížení zlyhania svalu (katabolizmus), vyrovnávajú hladinu hormónov a znižujú únavu počas tréningu. Štúdia v časopise " International Journal of Sports Medicines" preukázala, že podávanie BCAA spolu s Arginínom výrazne znižuje zlyhanie svalov počas tréningu. To je tiež základom patentovanej technológie MDS (Muscle Defence System, Systém ochrany svalov) proti katabolickému pretrénovaniu!

V roku 2010 bola vykonaná ďalšia štúdia, v ktorej skupina intenzívne trénujucich športovcov užívala BCAA. Výsledky preukázali výrazne vyššiu hladinu testosterónu a nižšiu hladinu kortizolu (ktorá je príčinou zlyhania svalu), a to počas tréningu i po ňom.

A nakoniec, v niekoľkých štúdiách bolo preukázané, že BCAA znižuje psychickú únavu, čo následne vedie k lepšej motivácii a vyššiemu výkonu počas tréningu.

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne pribalíme1 500+ vzoriek zadarmo
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801