Datle

Datle sú druh ovocia, ktorý rastie na strome Datľovník pravý (Phoenix dactylifera). Datle sú tmavohnedé oválne plody dlhé 3 až 7 cm a široké 2 až 3 cm a konzumujú sa prevažne vysušené, čo zlepšuje ich trvanlivosť.

V čase, keď datle začnú "cukornatieť" = vylučujú svoj prirodzený cukor na svoj povrch a vytvárajú biely povlak, čo nie je na závadu.

Datle - možný vplyv na zdravie človeka

  • Datle sú výborné na doplnenie energie pri fyzických aktivitách, výletoch, cestách. Cukry dodajú potrebnú glukózu, bielkoviny vyrovnajú straty aminokyselín, malé množstvo tukov určite na váhe nepridá, zabezpečí dlhšietrvajúci prísun energie.
  • Datle sú výborným zdrojom Draslíka, dôležitého pri udržiavaní rovnováhy elektrolytov v bunkách na šírenie nervových vzruchov. Sušené plody navyše obsahujú Železo potrebné pri prenose kyslíka v krvi.
  • Turci pripravujú z čerstvých datlí nápoj, ktorý veľmi prospieva pri kŕčoch v žalúdku. Čerstvé datle sú prostriedok, ktorý utišuje dráždivosť a pomáha pri respiračných ochoreniach. Nezrelé plody datlí sa používajú pri hnačkách.
  • Datle sa používajú ako účinný uspávací prostriedok - obsahujú totiž nadpriemerne vysoké množstvo aminokyselín Tryptofánu, ktorý sa v tele premieňa na spánkový hormón Melatonínu.
  • Datle sú ideálnou desiatou pre duševne pracujúcich a študentov.
  • Znižujú krvný tlak.
  • Obsahujú Vápnik, ktorý prospieva kostiam a zubom.
  • Prospievajú aj koži a vlasom.
  • Povzbudzujú pri poklese výkonu a únave a nevyčerpávajú pri tom zásoby pečeňového glykogénu, tak ako káva či nápoje obsahujúce teín alebo kofeín.
  • Podľa výskumu izraelského profesora Michaela Avirama z Rambaa Medical Center pri Izraelovom technologickom inštitúte (Technion) v Haife datle nezvyšujú hladinu cukru v krvi a pomáhajú chrániť proti upchávaniu tepien (ateroskleróza).

V subtropických a púštnych oblastiach (Severná Afrika, Blízky východ) sú jednou zo základných zložiek potravy. Medzi najväčších producentov datlí na svete patrí Tunisko, Irak, Egypt, Španielsko a Maroko, pestujú sa súčasne aj v Indii, Pakistane, na Kanárskych ostrovoch i v Kalifornii. V niektorých kultúrach sa verí, že datle majú afrodiziakálne účinky. Najmä v arabských krajinách sú datle súčasťou každodennej kuchyne, podávajú sa spravidla zlisované do bochníka tzv. ADSUM alebo sa pečú na masle.

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne zlevníme15+ produktov v akcii
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801