Extrúzia, extrudovaný

Extrúzia (vytláčanie, pretláčanie) je výrobný proces, pri ktorom je za pomoci teploty a tlaku pôvodný materiál roztavený, pomocou závitovky a matrice je vytlačený - extrudovaný do výsledného tvaru a v chladiacej vani je ochladený, potom osušený a narezaný na požadovanú dĺžku. Používa sa okrem iného v potravinárstve pri výrobe potravín, napr. kukuričných lupienkov, cereálií, makarónov a pod.

Extrúzia (vytláčanie, pretláčanie) je technologický proces spracovania potravín (ale aj krmív a iných produktov), ​​pri ktorom sa zvlhčené škrobnaté materiály s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny plastifikujú a tepelne upravujú kombinovaným pôsobením tlaku, tepla a mechanických strihových síl. Zariadenie, v ktorom tento proces prebieha sa nazýva extrudér. Surovina sa stláča v extrúznom valci pomocou závitovky, pričom dochádza k jej zahriatiu, zmazovateniu škrobu a denaturácii bielkovín. Na výstupnom konci extrudéra prechádza tekutá hmota tvarovacou matricou a v dôsledku dekompresie a rýchleho odparenia vlhkosti dochádza k expanzii výrobku.
Najpoužívanejšou surovinou extrúzne spracovávanou na potravinárske účely je kukuričná krupica, ďalej sa používa pšeničná múka, ciroková krupica, ryža, zemiakové vločky, niektoré druhy strukovín atď. Na ochutenie sa používajú prírodné aromatické látky, korenie, olejnaté semená, syntetické arómy a farbivá.

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne pribalíme1 500+ vzoriek zadarmo
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801