Haritaki
Haritaki (Terminalia chebula, Vrcholiak myrobalanový) je listnatý strom, ktorý rastie v mnohých častiach Indie. Liečivé účinky má plod. Tibeťania ho nazývajú kráľovnou medicíny a liekom na srdce a mozog. Posilňuje tkanivá a funkciu hrubého čreva, pľúc, pečene a sleziny. V ajurvédskej medicíne sa používa na rôzne choroby: žltačku, črevnú koliku, anémiu, kašeľ, astmu, hemoroidy, hnačku, zápchu, poruchy vstrebávania, plynatosť, horúčky, nádory, proti ťažkostiam so slezinou a pečeňou, ako kloktadlo pri bolesti v krku a ústach, na svalový reumatizmus, na opuchy, pri bolestiach hlavy, na posilnenie pamäte a inteligencie.
Zdravotné poruchy a choroby, pri ktorých sa Haritaki tradične používa
- Zápcha - Haritaki ako prírodné jemné preháňadlo odstraňuje nestrávené stravu a toxíny zo zažívacieho ústrojenstva, najlepšie funguje pri chronickej zápche. Bylina pôsobí na hrubé črevo, podporuje črevnú peristaltiku a pravidelnú stolicu, vhodná je teda aj u striedania hnačky a zápchy.
- Tráviace ťažkosti - Haritaki je vhodné pri vredovej chorobe žalúdka, zápalu žalúdka, pretože podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov a zlepšuje vstrebávanie živín.
- Mozog a nervy - Haritaki účinkuje pri bolestiach hlavy, epilepsii, melanchólii, na posilnenie pamäte a koncentráciu.
- Pečeň a obličky - Haritaki sa používa sa pri žltačke, chorobách pečene a sleziny.
- Cholesterol - Haritaki bráni tukovateniuí pečene a s medom reguluje Cholesterol.
- Hemoroidy - Haritaki účinkuje pri problémoch s hemoroidmi a pri poruchách v oblasti konečníka.
- Zahlienenie a pľúca - Harikati znižuje zahlieňovanie, pôsobí na vlhký kašeľ a uľahčuje odkašliavanie. Pre trpkú chuť sa používa na výplachy úst pri zápale ďasien a bolestiach v krku. Haritaki posilňuje dýchací systém u astmy.
- Zrak - Harikati je možné užívať vnútorne a zároveň pripravovať výplachy na zápaly spojiviek a oslabený zrak.