Rastový hormón
Rastový hormón (Somatotropín, GH) je zložený zo 191aminokyselín.
- znižuje nadmerný telesný tuk, obzvlášť spaľuje brušný tuk
- znižuje riziko ischemickej choroby srdca
- spôsobuje zvýšenie svalovej hmoty, fyzickej sily a výkonnosti
- redukuje vrásky na koži a má účinky proti starnutiu kože a pokožky
- spôsobuje regeneráciu niektorých vnútorných orgánov, ktoré sa atrofovaly vekom
- zvyšuje hustotu kostí
- posilňuje imunitný systém
- prináša zlepšenie mozgovej činnosti a kognitívnej výkonnosti (lepšia schopnosť učenia sa)
- stimuluje produkciu buniek kostnej drene, ktoré produkujú červené krvinky
- znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a úmrtia na ne
- zlepšuje profil cholesterolu
Stimuluje rast, regeneráciu buniek a reprodukciu buniek - je to anabolický hormón. Na rozdiel od anabolických steroidov (vlastných aj syntetických) vplýva na rast všetkých tkanív, teda kostí, obličiek, pečene, svalov. Mechanizmus jeho pôsobenia: urýchľuje transport aminokyselín do buniek a tým zvyšuje proteosyntézu, teda aj tvorbu svalov. Zároveň pôsobí antikatabolicky - nedovoľuje devastácii svalovej hmoty v dôsledku ťažkého fyzického výkonu.
GH vylučuje hypofýza. Tvorí asi 10 % hmotnosti hypofýzy, t. z. 5-10 mg u zdravého človeka. Denne sa ho u mužov vylúči 0,5 – 1 mg, jeho životnosť v plazme je približne 60-90 minút. Prispieva k rastu tela počas dospievania. K vylučovaniu rastového hormónu dochádza počas spánku, a je regulované telieskom hypotalamus, ktoré sa nachádza v spodnej časti medzimozgu. Vzhľadom k tomu, že stimuluje syntézu bielkovín a rozkladá tukové rezervy, môžeme ho považovať za hormón s "pozitívnymi" účinky. Každý rok od veku 35-40 rokov, sa svaly postupne strácajú, zatiaľ čo podiel tuku rastie. Najefektívnejším a najbezpečnejším spôsobom, ako zvýšiť úroveň rastového hormónu v tele, je zvýšenie jeho prirodzenej produkcie.
Rastový hormón ako zdroj energie núti telo využívať najmä tukové zásoby (na rozdiel od inzulínu, ktorý preferuje glukózu). Znamená to, že rozkladá triglyceridy v tukoch a zvyšuje hladinu mastných kyselín v plazme. Taktiež zvyšuje hladinu hormónov, ktoré tomu napomáhajú. Zároveň potláča využívanie ako zdroja energie glukózu, a teda sa znižuje aj syntéza tukov. Tento hormón pozitívne vplýva aj na imunitný systém.
Vysoké hladiny GH spôsobujú ochorenia: diabetes (cukrovka), zvyšovanie cholesterolu (LDL) a teda vznik aterosklerózy (upchávanie ciev).
Naopak pri jeho nedostatku sú to hlavne pocity depresie, citlivosť na teplo, lámavosť kostí, únava, nárast tukovej hmoty, oslabenie svalstva.