Tréningové tipy od Broňu na posledných 6 týždňov v roku 2019

Hoci žiadnu mágiu ani čary v tomto článku nenájdete, napriek tomu po jeho dočítaní vo vás vzbudím silné pokušenie naložiť si pod stromček niečo viac, než len kapra a dve lyžice šalátu.

 

Tréningový plán do konca roka znie jasne: Máme 6 týždňov do vypršania starého predsavzatia, ktoré na začiatku vyzeralo podobne ako hladný vlk, čo nedostal týždeň nažrať.

Kde je tá agresia, pudy, sebazáchova, kedy si svoju misku šalátu s tuniakom beriete dokonca na poštu v prípade dlhého (a častého) čakania, alebo svoje nízkokalorické jedlo vo forme uhorky a brokolice tajne prenášate do kina v kabelke svojej priateľky a následne sa tešíte z každého malého usrknutia slamky Zero Coly?

Tak to všetko je dávno preč, asi ako letný čas a teplo za oknom. Zostáva nám 6 týždňov, ktoré môžeme buď prečkať so svojím vzhľadným aj nevzhľadným telom, alebo pri tej kadencii nábojov perníčkov počas sviatkov vianočných trošku zamakáme a spoločne do toho kopneme.

Kalorický prebytok bude zrejme v týchto týždňoch zaistený. Do obleku Santu (Ježiška, Deda Mráza a ďalších mierne či viac obéznych „týpkov“) určite chudnúť nemusíte rovnako drastickým štýlom, ako do plesových šiat alebo plaviek, pretože originálne verzie sú pomerne dosiahnuteľné, rovnako ako zohnať si v tomto štáte alkohol v neplnoletom veku.

Tým by sme mali vyriešenú stravu, ďalej nejaké to pitie treba mať vždy po ruke, rovnako ako mobilnú ceruzku na rozšírenie zoznamu darčekov na Vianoce, ktorý sa občas načítava pomalšie ako váš mobil s vyčerpanými dátami u operátora. Takže rovnako ako dopĺňate svoj wish list v mobile, skúste dopĺňať tekutiny a priebežne popíjať. Tekutinou myslím prevažne vodu, ochutené BCAA, nie iba alkohol vypálený v (samozrejme) legálnych páleniciach, ani omšové víno, zlatý mok a iné alkoholické nápoje. Nebude to tak jednoduché ako v lete, ale naše telo nie je disketa a pamätá si oveľa viac, takže v priebehu vekov sa organizmus naučil pracovať s využitím tekutín počas každého ročného obdobia a pri zmene klímy. Preto letné rekordy a „osobák“ litrov tekutín za deň nevyťahujte a ani sa ich nesnažte pokoriť, pretože je to rovnako nemožné ako prekonať rekordy Jaromíra Jágra alebo Sláviky už zosnulého velikána Karla Gotta.

Ak vám to práca, rodina a čas medzi nákupmi darčekov a pečením cukroviniek dovolia, skúste držať tempo hodné Martiny Sáblíkovej, tzn. stabilne si držať „lajnu a stopu“ aj napriek rôznym prekážkam a vypätiu.

Je síce pekné vidieť na sociálnych sieťach statusy a citáty typu „Tréning robí majstra!“, ale jazdiť „na krv“ každý tréning je rovnaké, ako jazdiť celý život na rovnakých pneumatikách - všetko sa postupne opotrebuje a častým výskytom „amatéra“ na pretekárskom okruhu to veľmi urýchlite. Podobne to funguje s naším telom. Ak robíte v doručovacích spoločnostiach, tak nezúfajte, čaká vás síce do konca roka nápor emócií a psychický aj fyzický výdaj podobný príprave pretekára, ale po Novom roku o to viac máknete a nebude problém zvládnuť prácu aj extrémnu prípravu napríklad na jarné súťaže vo physique bez väčšieho obmedzenia.

6 týždňov ale nie je doba rovnaká ako „7 dní“ z hororu Kruh, ktorú vám niekto zavolá na dnes už takmer zosnulú pevnú linku. Máte ale šťastie, rozmazané tváre z fotiek dnešnú populáciu neodradia, pretože mobilné aplikácie si s tým hravo poradia a výsledok býva v drvivej väčšine oveľa lepší ako realita. Zrejme náhoda.

Svoju imunitu si chráňte po celú dobu zimného obdobia formou zvýšených dávok vitamínov a minerálov, pretože imunitný systém vie využiť situáciu. Ako častý príklad uvediem prebiehanie zahriateho tela po tréningu z fitka do auta a táto chvíľka vás môže položiť štýlom Karlosa Vémolu, alebo nedoplatkov za energie.

Určite sa snažte cvičiť so sparingpartnerom, ak máte tú možnosť, pretože sviatky by ste predsa mali tráviť so svojimi najbližšími. A kto je vám bližšie než vaša pomoc na benči, ktorá vás istí z diaľky podobnej pri zoznamovaní v bare, alebo kamarát, ktorý vás zvezie a vy nemusíte v zime škriabať, odmrazovať a zbytočne jazdiť a amortizovať svoje auto, naopak môžete „v pokoji“ odmakať tvrdý tréning nôh a v aute ich nechať vydýchnuť (nepliesť si s pojmom vyzuť).

Nestresujte sa viac, než je potrebné. Obdobie konca roka je vždy dosť vypäté aj tak, preto nepridávajte do kotla zbytočne triesky, keď už kotol horí. Trénujte pre seba, s kamarátmi, držte si pohodu, ale neflákajte to! Nie je zas potrebné ísť výkonnostne dole, pretože v sebe máte dostatočný príjem živín. Dokonca lepší čas na zlepšenie sily a objemu budete ťažko hľadať počas celého roka. Dôležité je tiež urobiť si dobrú východiskovú pozíciu do ďalšieho roka kvôli ďalším predsavzatiam a plánom, ktoré potom splníte.

Neriešte veľkosť, na to tu predtým boli bombery, dnes skôr mikiny a aplikácie, ktoré vo fitku urobia veľkého z každého malého, takže cítiť dobre sa budete pri tréningu alebo následne pri zverejnení. Vykrojené tielka a pánske legíny si môžu oddýchnuť v skrini (pozor na zamenenie textilu s vašou drahou polovičkou - v dnešnej dobe trend čoraz častejší pri veľkosti i štýle obliekania - zrejme moderné spájanie do jednotného šatníka, alebo kvôli vzájomnému porozumeniu?). Ďalšia nesporná výhoda je v tom, že na najlepšie osvetlené miesta vo fitku nebude rad ako na lanovku v horách počas sezóny.

Zúčastnite sa rôznych vianočných benčov a podobných udalostí, kde využijete a zužitkujete celoročnú snahu, alebo si aspoň pokecáte s podobne zmýšľajúcimi jedincami, ktorým pojem fitness hovorí niečo viac ako hashtag pod fotkou v snahe získať „lajk“ navyše.

Autor článku:

Bronislav Trusík

Expert na športovú výživu, kulturistiku a fitness.

Akcie a zľavy na e-mail

Už ti neutečie žiadna akciová ponuka na produkty, ktoré ťa posunú bližšie k cieľu!

Denne predáme2 000+ suplementov
Týždenne pribalíme1 500+ vzoriek zadarmo
Mesačne poradíme5 000+ zákazníkom
Ročne nás navštívi1 500 000+ zákazníkov
MOŽNOSTI PLATBY:
DOPRAVA ZADARMO
Objednaj nad 60 € a za dopravu neplatíš
VERNOSTNÉ ZĽAVY
Prihlás sa a získaš VIP ceny.
EXPEDÍCIA DO 24 HODÍN
Objednaj do 13:00, balíček odošleme ešte dnes.
MÁME TOHO VEĽA
Vyberaj z tisícov produktov na sklade.
Potrebuješ poradiť?
info@fitness4u.sk
0951 148 801