scroll_to_content

MÁME VIAC AKO ...

4 mil. expedovaných objednávok
120 000 položiek vo vlastnom sklade
10 000 variant produktov
200 noviniek
150 značiek
500 000 rozdaných darčekov

Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g

zákazníci hodnotia tento produkt na 74%
Vysoko čistý (minimálne 99,9 %) kreatín monohydrát, mikronizovaný na veľkosť častíc pod 200 mesh, sa vyznačuje dobrou rozpustnosťou a využiteľnosťou.

Produkt je dočasne vypredaný.

Produkt teraz nemáme v ponuke. Nájdite si prosím produkt, ktorý máme na sklade.

Objednávacie číslo:
FFIT005

Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g

Vysoko čistý (minimálne 99,9 %) kreatín monohydrát, mikronizovaný na veľkosť častíc pod 200 mesh, sa vyznačuje dobrou rozpustnosťou a využiteľnosťou.

Kreatín je prirodzene sa vyskytujúca neesenciálna aminokyselina v ľudskom tele. Telo priemerného jedinca obsahuje približne 120 g kreatínu. Väčšina z uvedeného množstva (približne 90 - 95 %) sa nachádza vo svaloch, kde je z 2/3 viazaný vo forme energeticky bohatého kreatín-fosfátu a zvyšok ako voľný kreatín. Organizmus prirodzene syntetizuje kreatín v pečeni z aminokyselín L-arginín, L-metionín a glycín tempom približne 2 g / deň. Potom sa fosforyluje (zavádzanie zvyškov kyseliny fosforečnej do organickej zlúčeniny) a transportuje krvou do svalov, srdca a mozgu. Časť nevyhnutného kreatínu sa do tela dodáva stravou (hlavne mäso, v rastlinách nie je obsiahnutý) v približne rovnakom množstve (1 - 2 g / deň) [1]. Preto vegetariáni a osoby so zníženým príjmom mäsa mávajú nižšiu hladinu kreatínu.

Benefity kreatínu

 • zvýšenie sily a výbušnosti pri krátkodobom intenzívnom výkone
 • zväčšenie objemu svalov hydratáciou v objemovom cykle
 • oddialenie svalovej únavy a zvýšenie energetickej kapacity svalovej hmoty
 • rýchlejšia obnova energie a sily po intenzívnom výkone

Pôsobenie kreatínu v organizme

Svaly získavajú energiu na svoju činnosť z ATP (adenozíntrifosfátu), ktoré sa štiepia na ADP (adenozín difosfát) a fosfát. V okamihu intenzívnej anaeróbnej činnosti dochádza k rýchlemu vyčerpaniu ATP vo svale a práve v tento okamih prichádza na scénu uložený kreatín-fosfát, ktorý rýchlo regeneruje späť ATP z ADP. Inými slovami slúži ako pohotovostný akumulátor energie.

Kreatín je teda nevyhnutný na to, aby svaly ale aj mozog mali pre svoju činnosť dostatok energie v okamihu intenzívnej činnosti. Zásoby uloženého kreatín-fosfátu a ATP nie sú veľmi veľké a vydržia rádovo len desiatky sekúnd pri maximálnej intenzívnej práci. Kreatín je preto veľmi vhodný na krátkodobé výkony, napr. na šprinty alebo silové športy, vo vytrvalostnom športe nemá veľký význam. Po úplnom vyčerpaní kreatín-fosfátu zo svalov začína jeho obnova pri prísune nevyhnutného kyslíka do buniek a pri tvorbe nového ATP v mitochondriách. Po jednej minúty sú zásoby kreatín-fosfátu obnovené asi na polovicu, po 5 minútach sú zásoby znova kompletné [2].

Časť kreatínu počas metabolických pochodov v tele degraduje na kreatinín, ktorý sa vylučuje močom. Prehnaná suplementácia kreatínom zbytočne zaťažuje pečeň a obličky, čiže značne znižuje celkový pozitívny efekt. Preto neprekračujte odporúčané dávkovanie, je to zbytočné a navyše si tým škodíte!

Je veľmi vhodné doplniť každú dávku kreatínu komplexnými sacharidmi, napríklad maltodextrínom (väčšina sacharidových nápojov), pretože svojím účinkom na produkciu inzulínu pomáhajú transportu kreatínu do buniek a tým zlepšujú jeho využiteľnosť [2].

Naopak je nevhodné užívať jednoduché sacharidy, pretože spôsobujú rýchle výkyvy hladiny inzulínu v krvi, ktoré následne vedú k ukladaniu podkožného tuku. Tiež sa vyhýbajte nápojom s obsahom kofeínu a spaľovačom tuku na jeho báze, pretože kofeín podporuje vylučovanie kreatínu zo svalových vlákien a tým ruší jeho účinnosť.

[1] Bigelow, Barbara C.; EDGAR, Kathleen J.. The UXL Encyclopedia of Drugs & Addictive Substances. [S.L.]: Thomson-Gale, 2006

[2] Suplementy vo výžive, Embleton Thorne, Svet kulturistiky, 1998

[3] Hall M1, Trojian TH., Creatine supplementation, Curr Sports Med Rep. 2013 Jul-Aug; 12 (4): 240-4

[4] Kamber M, Koster M, Kreis R, Walker G, Boesch C, Hoppeler H. Creatine supplementation - part I: performance, clinical chemistry, and muscle volume. Med. Sci. Sports Exer. 31:1763-1769,1999. Deldicque, L; Décombaz, J; Zbinden Foncea, H; Vuichoud, J; Poortmans, JR; Francaux, M (2008). "Kinetics of creatine ingested as a food ingredient". Eur. J. Appl. Physiol. 102:133-143.

Odporúčané dávkovanie

 • Kreatín je možné užívať dvojakým spôsobom, a to:
  • dlhodobo v nízkych dávkach (2 - 3 g / denne).
  • alebo v tzv. nárazových cykloch [3].  Nárazové cykly sú krátkodobé, spravidla niekoľkotýždňovej intenzívnej periódy, po ktorých vždy nasleduje vysadenie suplementu opäť na niekoľko týždňov. Je to preto, že po určitej dobe sa telo kreatínom nasýti, pozitívne výsledky sa spomalia alebo dokonca zastavia (pravdepodobne dôsledkom zaťaženia organizmu metabolitmi kreatínu). Za optimálne v nárazových cykloch sa považuje užívať kreatín cca 4 týždne, potom na 4 až 6 týždňov vysadiť (aby došlo k vyplaveniu všetkých odpadových metabolitov) a opäť ho do stravy na 4 týždne zaradiť. Kvôli maximálnemu využitiu kreatínu je nevyhnutné dávku kreatínu rozdeliť do niekoľkých porcií (aspoň 2 - 3) počas dňa [4].
  • Príklad typického dávkovanie počas nárazového cyklu:
Čas Dávka
1. týždeň 15 g
2.- 4. týždeň 3 g
5. - 10. týždeň 0 g

Nutričné informácie

Nutričné hodnoty v 100 g v 1 dávke (3 g)
Energetická hodnota 0 kcal / 0 kJ 0 kcal / 0 kJ
Bielkoviny minimálne 99,9 g 3,0 g
Sacharidy 0 g 0 g
Tuky   0 g 0 g

Zloženie

 • 100% kreatín monohydrát.

Doplňujúce informácie

 • Potravina určená na zvláštnu výživu, vhodná pre športovcov.

Výrobca: Jiří Žurek, Kravařovská 39, 747 70 Opava - Komárov, Česká republika

Parametre

Forma sypké
Gramáž 500 g

Najlepšie hodnotené

zákazníci hodnotia tento produkt na 74%

(Hodnotilo 3 užívateľov)

Rudolf Švirák

14. 2. 2018
40%

moc nefunguje, radši koupím kvalitu než toto

Josef Lang

11. 1. 2018
100%

za tu cenu beru aj trojite davky

Pavel Petrla

30. 11. 2017
80%

Za tu cenu jsem spokojen s výsledkem.

Napíš svoje hodnotenie produktu Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g0 % 100 %

product:detail:pages

ČO JE KREATÍN?

21. 10. 2019

Veľmi populárnym a na trhu dlho dostupným suplementom je kreatín. Hoci sa vlastne nikdy nestalo, že by jeho obľúbenosť klesla, istú renesanciu zažil s nástupom modernejších zlúčenín kreatínu. Je kreatín tak účinný suplement, že si zaslúži byť dlhé roky…