3 minút čítania

Menej jesť, viac cvičiť

Nie. Pri cvičení vydávame mnohonásobne viac energie ako v pokoji. Ak teda veľkú časť energie, ktorú investujeme do hodiny, hodiny a pol, vynakladáme, musíme ju mať buď nahromadenú, alebo ju neustále získavať. Ak nie je na čom stavať, nerastú žiadne svaly. Naopak, vyčerpajú sa, pretože energia nemá hranice a môže si z nich vziať.

Čím dlhší čas, tým lepšie budem

NIE. Najčastejšie prináša ovocie cvičenie s časovým horizontom približne 40 až 60 minút. Predĺženie tohto času prináša pre telo pomerne nebezpečnú záťaž.

Cvičím, môžem jesť čokoľvek

Nie. Je zásadne dôležité zmeniť nesprávne stravovacie a životné návyky, pretože telo kladie dôraz na výber špecifických zložiek počas cvičenia, vrátane vitamínov, minerálov a mnohých ďalších.

Je zakázané športovať po srdcovej alebo inej podobnej príhode

Nie. Fyzická aktivita je dôležitá, ale s mierou. Záťaž by sa mala zvyšovať postupne. Samozrejme, závisí to od úrovne námahy a rozsahu postihnutia vášho srdca. Poraďte sa so svojím lekárom!

Zdravé cvičenie je pre zdatných športovcov

Nie. Existuje niekoľko zdraviu prospešných cvičení a aktivít, ktoré si nevyžadujú špeciálne športové zručnosti. Napríklad na rýchlu chôdzu nepotrebujete žiadny veľký talent, nadanie, roky skúseností a okrem topánok ani žiadne špeciálne vybavenie či bežecké doplnky.

Športovanie = chudnutie

Nie. Mali by ste si vybrať šport, pri ktorom máte šancu spáliť určité percento tukov, ale nie cukrov. Takže ideálne športové tempo na spaľovanie tukov je také, pri ktorom môžete viac-menej konverzovať.

Cvičenie spôsobuje bolesť a únavu

Nepoužívajte. Nie je to tak. Ak budete cvičiť pravidelne, bez veľkých a časovo odstupňovaných intervalov, postupne sa zlepší vaša celková fyzická kondícia, budete sa určite cítiť lepšie, zvládnete predchádzajúce cviky rutinným spôsobom a únava sa začne zmierňovať.

Cvičenie nalačno

Nie. Lekári odporúčajú možno zdravé občerstvenie pred cvičením (jablko, banán, tyčinka). To vám potom okamžite a veľmi rýchlo dodá energiu, ktorú potrebujete na optimálny výkon. Napriek tomu spaľuje oveľa viac tuku.

Ak necítite bolesť svalov deň po cvičení, necvičili ste dostatočne

Nepoužívajte. Je to presne naopak. Ak vaše svaly nemajú dostatok času a odpočinku na regeneráciu, trpia nepríjemnou bolesťou, napätím a podobne. Ideálny stav je práve ten, keď na druhý deň po fyzickom cvičení nemáte takmer žiadnu bolesť.

Pri behu trpia kĺby

Nepoužívajte. Je jasné, že beh zaťažuje kĺby až trojnásobkom telesnej hmotnosti, čo však paradoxne zvyšuje ich odolnosť. Bolo napríklad preukázané, že jogging a podobné cvičenia zvyšujú produkciu tekutiny v kĺboch, ktorá prináša živiny do chrupavky a chráni ju pred poškodením.

Staršie články

  • 3 minút čítania