scroll_to_content

JE LETNÁ FORMA STRATENÁ, KEĎ SÚ FITKA ZATVORENÉ? + VIDEO NA CVIČENIE

Ešte pred pár týždňami som v obchode zakopol o posilňovaciu loptu naplnenú pieskom a hovoril si, ako si toto môže niekto kúpiť a aktívne využívať, keď je všade toľko fitness centier. Veď za tie peniaze by som mal poriadny cheat meal s niekoľkými chodmi alebo niekoľko vstupov do fitka. A hľa - ... uplynulo pár dní a zrazu vidím, aké možnosti by mi mohla taká lopta ponúknuť v čase karantény, keď sa väčšine fitness nadšencom rozplynuli ich Mr. Olympia vízie.

Prečo sú fitness centrá zatvorené?

Tento nielen fitnes koniec sveta sa patrične prejavuje na väčšine z nás, kedy držíme spolu a nosíme rúška, dávame to najavo ostatným, dodržiavame rozostupy a tiež objednávame vitamíny a cvičebné pomôcky na doma, pretože to nevyzerá len na nariadený týždeň alebo dva voľna od samotného Arnolda. Áno, hovoríme tu o pandémii COVID-19. Vzhľadom k šíreniu a závažnosti choroby zaviedol štát rôzne opatrenia, medzi ne patrí aj dočasné uzavretie fitness centier.

Zavreli nám fitka, čo budeme robiť?

Aktuálne sú domáce cvičebné plány a tréningy s vlastnou váhou na sociálnych sietiach dostupné rovnako ako korona vírus v uliciach, ktorý koluje medzi nami, ktorému sme sa hromadne spočiatku viac či menej smiali, alebo nevenovali väčšiu pozornosť, avšak prekvapila nás všetkých jeho závažnosť a odolnosť.

Workoutové ihrisko ako alternatívu síce nájdete v každom dnes už väčšom meste a na dedine si susedia tiež vždy vedeli poradiť, ale pamätajte na nariadenú karanténu, takže žiadna fitness komunita v štýle americkej Muscle Beach, pretože presne týmto nerozumným konaním si my fitnessáci odkladáme opätovné gym tréningy na neurčito a verejnosťou je na nás hľadené horšie, ako na pravidlá rovnako porušujúci hlúčik bezdomovcov. Potom sa svet div, že táto situácia nebude ešte dlhšiu dobu úplne fit.

Zacvič si doma!

Ale teraz už niečo z mojej kroniky vybraných tipov, nech si urobíte čo najlepšiu východiskovú pozíciu do snáď už čoskoro znovu otvoreného gymu.

Pri domácom cvičení sa presnejšie zameraj na preťahovanie tela, dôsledný strečing, cviky zamerané na stred tela a zaraď doplnkové cviky napr. po vzore jógy. Áno, naozaj jóga, čítaš dobre. Tá jóga, ktorú robia aj najväčší profíci a rôzni atléti zo všetkých sfér, takže na tom niečo bude, pretože sa konečne môžeš naučiť správne dýchať, oddialiť hlúpe zranenia a získať nové hranice posunu, na ktoré neskôr môžeš svaly úspešne nabaliť a rozvinúť do nového smeru. Pretože na skrátený úpon toho človek nabalí asi toľko, ako peňazí na skrátený úväzok.

Pri výbere domácich cvikov a rôznych športových disciplín z Youtube kanálu sa drž v prvom rade svojho rozumu, nie že klikneš na prvé nájdené video a doma nastane iné rodeo. Každý vie, aké má k čomu dispozície a v akej fáze sa nachádza, preto sa nebudem snažiť robiť rovno povraz ako slečna vo videu, keď mám problém zaviazať si šnúrku cez svoju brušnú vaničku.

Poobzeraj sa tiež po švihadle, odporových gumách, koliesku na brucho, rolovacích valčekoch, nemusíš hneď objednávať posilňovaciu veža za tisíce, ktorá aj tak nedosiahne kvalitu veže vo väčšine fitek, takže sa o to ani nepokúšaj a vyrazte iným, trochu zaujímavejším smerom. Jednoručkami samozrejme nikdy nič nepokazíš a nešliapneš vedľa, tie sa dajú využiť naozaj naplno a vždy boli a budú základ. Samozrejme kilo železa bude stále kilo železa a potom tvoje päťdesiatky získajú väčšiu kúpnu hodnotu, ako večne vypredané respirátory s FFP3 filtrom.

Čo sa týka suplementácie, asi z každého druhého zdroja a médií počuješ, ako dôležitá je imunita nielen proti tomuto víru. Tu plne súhlasím a zvýšené dávky vitamínu C a celkovo dostatok vitamínov a minerálov sú v tomto smere dôležitejšie, než kedykoľvek inokedy. Ak je teda tvojím rozhodnutím úspora pár eur, rozhodne obmedz nákupy skôr v inom odvetví, ako pri prevencii choroby a výbere doplnkov.

Pekáč buchiet ohrozený týmto nariadením vlády o karanténe rozhodne nie je, aj keď im to prihodí veľa prefíkaných jedincov za vinu. Len sa musíš prispôsobiť svojim kalorickým príjmom svojmu výdaju, v tom je celé čaro a alfa omega.

Stále platí pravidlo aj cez všetky zábrany, že buchty sa tentoraz nerobia na podložke pred TV v obývačke, ale stále prípravou jedla v kuchyni.

Týmto prajem veľa síl a zdaru v čo najrýchlejšom prečkaní tvojho návratu, počnúc od osobných tréningov cez lekcie pózingu, nasledované skupinovými lekciami, od kruháča až po Tabata.

Autor článku: Bronislav Trusík

 

Poď si s nami zacvičiť!