scroll_to_content

Akro joga – ideálne cvičenie pre dvoch!

Akro joga – ideálne cvičenie pre dvoch!

Cvičenie i uvoľnenie, ktoré nie je pre každého

Áno, akro joga naozaj nie je úplne pre každého. Pokiaľ jej však dáte šancu a pristúpite k nej zodpovedne, je dosť veľká šanca, že aj vy sa stanete nadšeným letcom. Práve letec je označenie pre osobu, ktorá sa pri cvičení pohybuje vo vzduchu a nedotýka sa podložky. Osoba, ktorá je dole, je nazývaná báza. Ak cvičí muž so ženou, spravidla je letcom žena. U podobne vážiacich ľudí je možné sa striedať.

Hlavne nič nepodceniť

Každému asi dôjde, že cvičenie akro jogy doma v obývačke nie je vhodné pre úplných začiatočníkov. Ideálne je najprv navštíviť vedené lekcie a jednotlivé polohy si vyskúšať. Či už je to najzákladnejšia pozícia dosky, či niektorá z pokročilejších pozícií ako pozícia trónu a veľryby, či vtáka a luku. Čo sa lekcií týka, odporúčame navštíviť také, kde cvičia dvaja profesionáli. Všetko vám ukážu lepšie, ako keď si lektor bude brať k ruke amatéra z návštevníkov kurzu. Zároveň by vám mali vymenovať všetky riziká akro jogy a odporučiť vhodné podložky, či už korkové alebo z TPE materiálu. Šikovným pomocníkom pri párovej akrobacii je aj kvalitné magnézium, vďaka ktorému bude vaše spojenie s partnerom o niečo bezpečnejšie.

Zdieľaný zážitok, ktorý nadchne vaše telo aj myseľ

U akro jogy viac ako u iných typov jogy platí, že nasýti zážitkami a prežitkami vaše telo aj myseľ. Ponúka veľmi silové pozície, pri ktorých sa musíte s partnerom úplne zohrať a dôverovať si. U tých najťažších je dôležitá úloha spottera, tretieho človeka, ktorý vás istí a pomáha vám so správnym prevedením cvičenia. Pri iných pozíciách si zas pretiahnete svaly či uvoľníte natiahnuté kĺby. Existujú tiež čisto terapeutické zostavy pozícií, pri ktorých skôr príjemne zrelaxujete ako posilňujete. Každý si tak môže nájsť tie svoje cviky, pri ktorých je mu dobre. Práve kvôli istej intimite cvičenia sa tvoria komunity cvičencov a priaznivcov akro jogy, ktoré spája spoločná vášeň pre toto párové cvičenie. Na Facebooku tak nájdete veľké množstvo skupín podľa lokalít v Čechách i na Slovensku. Pridajte sa do nejakej z nich a žiadne lekcie, workshopy, či jamy vám neuniknú.