Strečing má zmysel
Dlhoročné skúsenosti amatérskych, poloprofesionálnych a vrcholových športovcov ukazujú, že pravidelný a poctivý strečing je nevyhnutnou súčasťou tréningu, súťaže alebo zápasu. Prečo je úplne jasné. Pred každým výkonom je potrebné sa natiahnuť, zahriať a predovšetkým všeobecne pripraviť svaly na výkon - zvýšenú fyzickú záťaž. Tým sa predchádza mnohým možným svalovým zraneniam, ako je natiahnutie, natrhnutie a skrátenie. Toto riziko je vyššie najmä pri výbušných športoch, ako je hokej alebo tenis. Vďaka strečingu sa telo rýchlejšie adaptuje, a tak podáva kvalitnejší, požadovaný výkon hneď z kraja fyzickej záťaže.
Teraz sa pokúsime zhrnúť všetky výhody zdravého strečingu, aby ste aj vy videli, že má naozaj zmysel.
- Je účinnou prevenciou proti poraneniam kĺbov a svalov. Znižuje hrozbu tupých poranení, teda natiahnutia, natrhnutia, pretrhnutia alebo iného poškodenia svalov a šliach.
- Je to šetrný spôsob, ako využiť vlastné telo na prípravu a regeneráciu natiahnutého tkaniva.
- Vďaka strečingu sa účinok reakcie, obratnosti a koncentrácie okamžite dostáva z okraja fyzického výkonu.
- Všeobecne pomáha udržiavať fyzickú kondíciu a predchádzať predčasnej únave
- Prispieva k zvýšeniu pohyblivosti kĺbov a flexibility celého tela
- Správny strečing je cestou k optimálnemu držaniu tela, zarovnaniu tela, plnému dýchaniu, ako aj k čo najpružnejšiemu pohybu.
- Dokazateľne zvyšuje fyzickú výkonnosť
- Pomáha udržiavať pružnosť svalov a šliach
- Zabraňuje svalovej nerovnováhe - vyrovnáva jednostranné zaťaženie svalov a skracuje stuhnuté svalové partie
- V kombinácii s inými cvičeniami podporuje rozvoj všetkých pohybových schopností a zručností
Strečing pre zdravie, nie pre zdravotné postihnutie
Je rovnako dôležité myslieť na svoje zdravie vždy, keď sa naťahujete, ako počas fyzického cvičenia. Preto je dobré začať s ľahším cvičením, aby sa telo zahrialo, a nikdy sa nenaťahovať cez bolesť, len tak, aby ste cítili mierne napätie vo svale. Ak budete strečing opakovať častejšie počas týždňa a pred, ale aj po každej športovej aktivite, pocítite výsledky. Čas naťahovania sa individuálne značne líši. Ak sa nepripravujete na športový výkon, ale len naťahujete telo, stačí aj 10 minút, samozrejme, rovnomerne, pomaly, obe polovice tela a ľudovo povedané, "aby ste nešli cez bolesť", môžete si aj celkom nepríjemne ublížiť. Ak sa však naťahujete pred dlhým, namáhavým alebo náročným cvičením, strečingové cvičenia opakujte a celkový čas môže dosiahnuť 100 minút.