scroll_to_content

10 SPÔSOBOV AKO SI UDRŽAŤ NOVOROČNÉ PREDSAVZATIE PO CELÝ ROK

Kocovina z nového roka je dávno zabudnutá, nevhodné vianočné darčeky vymenené a väčšina novoročných predsavzatí leží v prepadlisku dejín. Alebo je to tento rok inak? Prejdite si nasledujúce tipy, ako to v tomto roku konečne nevzdať a dotiahnuť svoje sny do konca. K slovu prichádza v súčasnosti taká populárna metóda udržateľnosti: zamerať sa na ciele, ktoré môžeme dlhodobo udržať a ktorých splnenie je reálne.

1. BUĎTE REALISTI

Najčastejšie sa vzdávame svojich cieľov ešte ďaleko pred cieľovou rovinkou, ak už na začiatku hlboko v duši tušíme, že ich splnenie pre nás nie je reálne. Ak si milovník čokolády úplne zakáže svoju maškrtu, je dosť pravdepodobné, že v blízkom čase vybieli zásoby miestnej večierky. Lepšou cestou by bolo povoliť si len tú najkvalitnejšiu a to napríklad len v čase, keď mám čas prijaté kalórie spáliť (dopoludnia alebo pred tréningom).

2. PLÁNUJTE

Nezostavujte svoje predsavzatia veľkolepo počas silvestrovského oparu. Vaše priania sú v tomto prípade ovplyvnené stavom mysli a náladou v jeden konkrétny deň. Plánujte dopredu, sústreďte sa na svoje dlhodobé ciele a naplánovaný program.

3. VŠETKO SI DOBRE ROZMYSLITE

Ako naložíte s pokušením vynechať hodinu cvičenia alebo ako si poradíte s neskonalou chuťou na ten vynikajúci cheesecake, ktorý ste ráno videli vo vitríne Vašej obľúbenej cukrárne na rohu? Skúste chodiť inokade, zamerajte sa vedomo na pozitívne myslenie, kúpte si za odmenu niečo pekné na seba.

4. UROBTE SI ZOZNAM PRE A PROTI

Vidieť svoje ciele a svoje priania reálne napísané na papieri môže pomôcť zachovať si motiváciu. Čas od času si svoje ciele prečítajte, premýšľajte nad nimi.

5. HOVORTE O SVOJICH CIEĽOCH

Nie je nutné udržiavať svoje predsavzatia v tajnosti. Povedzte o nich svojim priateľom a rodine, budú tu pre Vás a určite radi podajú pomocnú ruku. Najlepšou cestou je však nájsť si partnera s podobnými cieľmi: môžete spoločne začať lepší životný štýl, hecovať sa na cvičenie alebo zdravú stravu. A je jedno jestli chcete uběhnout 5 km nebo objet zeměkouli na gravel kole. Navzájom si budete oporou, zrkadlom a motiváciou.

6. ODMEŇTE SA

Je jasné, že ak sa snažíte schudnúť, nebude Vám odmenou krabica sladkostí. Oslávte svoje úspechy inak! Kúpte si pekné veci na cvičenie, zájdite si do kina na premiérový film alebo si kúpte novú kozmetiku. Každá malá radosť sa počíta!

7. VEĎTE SI ZÁZNAM O SVOJOM POKROKU

Aj malé úspechy si poctivo zapisujte. Krátkodobé ciele sú ľahšie udržateľné, každý, aj ten najmenší úspech, Vám pomôže udržať si úsilie a silu pokračovať a nevzdať to. Nechcite hneď schudnúť tridsať kilo, najprv sa zamerajte na dve, tri kilá a postupne pridávajte. Pomaly meňte svoj životný štýl. Veďte si jedálny lístok, zapisujte si svoj denný režim a za každý pozitívny výsledok sa odmeňte.

8. NETRESTAJTE SA

Pohárik vína večer s kamarátkou sa premenil na fľašu alebo ste už celý týždeň nezdvihli v posilňovni ani deko? Netrestajte sa, radšej sa sústreďte na návrat k pôvodnému režimu. Občasné vybočenie z rutiny nie je tragédiou, nesmie sa však stať normou.

9. VYDRŽTE

Odborníci tvrdia, že na to, aby sa nová činnosť stala zvykom, je potrebných aspoň 21 dní. Pol roka potrebujeme na to, aby sa daná aktivita stala súčasťou našej osobnosti. Nič v živote sa nezmení cez noc, preto buďte trpezliví a plody Vašej snahy sa už čoskoro ukážu!

10. STÁLE SA SNAŽTE

Aj keď Vám na konci januára totálne dochádza energia a máte pocit, že už nie je kde brať, nezúfajte! Začnite znova od začiatku. Dajte si 24-hodinovú pauzu, všetko si premyslite, a potom znova naskočte späť do boja. Výsledok stojí za to!