scroll_to_content

PODPORTE SVOJU IMUNITU A ZDRAVIE VITAMÍNMI

Nielen teraz v zimnom období, ale aj v priebehu celého roka na nás číha mnoho vírusov a baktérií, ktoré útočia na náš imunitný systém. Je preto potrebné sa oň poriadne starať. Dôležitou súčasťou tejto starostlivosti je správne množstvo pohybu i spánku, dostatočná hygiena, pitný režim a tiež vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny a dôležité minerály.

Vitamíny

V dnešnom uponáhľanom svete je občas ťažké sa o seba starať a stravovať sa správne. Ak vo vašom jedálnom lístku chýba nejaká z týchto dôležitých živín, doplňte ju pomocou vhodných výživových doplnkov. Tie však nie sú samospasné a nepomôžu vám, ak vyznávate nezdravý životný štýl.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších vitamínov a minerálov, vrátane ich pozitívnych účinkov.

Vitamín A

Je dôležitý pre oči, pokožku, libido i potenciu a zvyšuje imunitu. Je ale jedným z vitamínov, ktorými sa môžete predávkovať.

Odporúčaná denná dávka je 0,8 mg a nemal by sa užívať dlhodobo. Prirodzene sa vyskytuje v pečeni, mäse, vajciach, mrkve alebo napríklad aj v paradajkách. Vyberať môžete aj zo širokej ponuky doplnkov.

B komplex

Vitamíny skupiny B, teda B1, B2, B3, B6, B7, B9 a B12 majú široké pole pôsobnosti. Od tvorby energie cez metabolizmus až po funkciu nervového systému. Pomáhajú s psychickou pohodou, imunitou a kvalitou pokožky.

Medzi ich hlavné zdroje patria mliečne výrobky, zelenina, ovocie, orechy, mäso alebo napríklad kvasnice. Vitamín B9 (kyselina listová) sa odporúča užívať tehotným ženám.

Na doplňovanie vitamínu B12 by sa mali zamerať najmú vegáni a vegetariáni. Nemá rastlinný zdroj, takže ho neprijímajú svojou bežnou stravou. Pri jeho nedostatku sa môže objaviť únava, nervozita. Môže viesť až ku vzniku ochorenia srdca a ciev.

Vitamín C

„Céčko“ je dôležité pre správnu funkciu tvojho organizmu, slúži na podporu imunity, pomôže vám ale aj so zvládaním stresu a únavou. Podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek i vývoj zubov. Patrí medzi antioxidanty a je jedným z najdôležitejších vitamínov.

Jeho odporúčaná denná dávka pre dospelého sa pohybuje okolo 80 mg. Prírodné zdroje sú napr. šípky, jahody, citrusy, ale aj zemiaky, paprika, kapusta a ďalšie. Na trhu ale existuje široká ponuka vitamínu C, ktorý vám ho pomôže ľahko a rýchlo doplniť.

Vitamín D

Je nenahraditeľný pre imunitný systém, kosti a zuby. Môže znížiť riziko vzniku ochorenia a zľahčiť jeho priebeh. Pomáha so vstrebávaním dôležitých látok ako je napríklad vápnik.

Absolútna väčšina populácie trpí jeho nedostatkom, obzvlášť v zimných mesiacoch. Preto je nutné doplniť ho vo forme suplementov. Vyskytuje sa v 2 formách – vitamín D2, ktorý sa získava z rastlín, a vitamín D3, ten vzniká pomocou slnečného žiarenia priamo v koži. Nájsť ho môžete i v živočíšnych zdrojoch.

Vitamín E

Prispieva k správnej činnosti pečene, podporuje mozgovú činnosť, zmierňuje proces starnutia, chráni váš zrak a je účinným antioxidantom.

Odporúčaná denná dávka vitamínu E sa pohybuje okolo 15 mg a jeho zdroj sa nachádza hlavne v semienkach, v ovocí i rastlinných olejoch. Doplňovať tento vitamín sa odporúča až pri jeho výraznom nedostatku. Ten sa prejavuje problémami so zrakom, zníženou obranyschopnosťou alebo poruchami pohlavného ústrojenstva.

Semienka

Vitamín K

Je dôležitý na zrážanlivosť krvi a tvorbu kostí.

Zdrojom vitamínu K sú mliečne výrobky, mäso, vnútornosti, zelená zelenina alebo napríklad obilniny. Jeho nedostatok nie je u nás obvyklý, ale ako každý vitamín aj tento môžete prijímať vo forme výživových doplnkov.

Zinok

Dokáže skrátiť a zmierniť priebeh nachladnutia, je nevyhnutný na správny vývoj organizmu a fungovanie metabolizmu, pozitívne ovplyvní stav vašej pleti a podporí psychiku.

Odporúčaná denná dávka je 10 mg a medzi jeho hlavné zdroje patria fazule, vajíčka, mlieko a mäso. Doplniť zinok, napr. pomocou tabliet, by mali najmä vegetariáni a vegáni, ktorí ho svojou potravou získavajú nedostatočné množstvo. Jeho potreba sa zvyšuje aj u žien počas tehotenstva a dojčenia.

Vápnik

Okrem všeobecne známeho pozitívneho vplyvu na kosti a zuby pomáha vápnik aj k normálnej činnosti svalov, nervovej sústavy i energetickému metabolizmu.

Odporúčaná denná dávka je v rozmedzí 800 až 2500 mg. Medzi primárne zdroje patria hlavne mliečne výrobky, morské plody, brokolica, karfiol alebo napríklad mak. Samozrejme, že aj tento výživový doplnok môžete kúpiť napríklad v podobe tabliet.

Horčík

Veľmi dôležitý minerál pre naše fyzické i psychické zdravie. Pomáha s funkciou nervov, srdca i svalov a podporuje vašu imunitu.

Denne by mal dospelý človek prijať 375 mg horčíka. S nedostatkom môže pomôcť pitie minerálnych vôd alebo konzumácia strukovín, špenátu a ďalších. Doplniť ho však jednoducho môžete pomocou širokého spektra suplementov.

Multivitamíny

Chcete alebo potrebujete doplniť viac vitamínov a minerálov zároveň? Pre vaše potreby je na trhu veľké množstvo výrobkov zameraných na konkrétne skupiny ľudí podľa ich konkrétnych potrieb. Kúpiť môžete multivitamíny pre ženy i mužov, pre deti i seniorov.

Odporúčané produkty

55.00 €
-9 % -4.72 €
50.28 €
17.00 €
-25 % -4.27 €
12.73 €
30.00 €
-40 % -12.00 €
18.00 €
13.00 €
-30 % -3.94 €
9.06 €
9.00 €
-21 % -1.90 €
7.10 €
14.00 €
-28 % -3.92 €
10.08 €
22.00 €
-57 % -12.46 €
9.54 €