Prehrešili ste cez Vianoce? Jarná detoxikácia vás vráti do pohody


7 minút čítania
Karla Vlasatá

Trpíte chronickou únavou? Trápia vás depresie? Nemôžete schudnúť ani zaspať? Detoxikácia vám zvládne pomôcť. Najvhodnejší čas na ňu je práve na jar.

Trpíte chronickou únavou a ekzémami? Vracia sa vám stále dokola bolesť hlavy alebo v krku? Trápia vás depresie alebo zlé trávenie? Nemôžete schudnúť ani zaspať? S tým všetkým vám detoxikácia zvládne pomôcť. Najvhodnejší čas na ňu je práve na jar a potom na jeseň. Čistiť organizmus ale môžete aj v priebehu celého roka.

Nezdravá strava zložená hlavne z polotovarov, tučných a presladených jedál, nedodržaný pitný režim, nedostatok pohybu i spánku a naopak nadmerné množstvo stresu, konfliktov, negatívnych emócií a práce zaťažujú vaše telo. Keď sa k tomu pridá znečistenie ovzdušia, vystavenie sa plesniam, parazitom a rôznym infekciám, môžu vzniknúť nielen zdravotné, ale i psychické problémy.

Detoxikácia

Čo vám škodí?

Všetko, čo prijímate do tela či už zo vzduchu, potravy, vody alebo okolia, v ňom zanecháva stopy. Sú to veci dobré, zdraviu prospešné, ako sú dôležité minerály, vitamíny, bielkoviny alebo napríklad zdravé tuky.

Sú to ale aj veci škodlivé, ktorých sa naše telo potrebuje zbaviť, tzv. toxíny. Tie majú negatívny vplyv napríklad na imunitný systém, správne fungovanie vašich orgánov, kvalitu pleti, ale aj na váš duševný stav.

Čo s tým?

Skúste práve detoxikáciu. Počas nej sa organizmus zbavuje škodlivých látok, ktoré sa v ňom hromadia. S väčšinou týchto intoxikácií sa vie vaše telo vysporiadať samo. S pribúdajúcim vekom sa táto schopnosť znižuje. Negatívny vplyv má aj nezdravý životný štýl. Ale aj keď žijete zdravo, stále existuje mnoho škodlivých vplyvov, ktorým sa nedokážete úplne brániť. Patrí medzi ne napr. smog a stres. Preto je lepšie mu občas pomôcť.

Ciele detoxikácie:

  • obnoviť zhoršenú samočistiacu funkciu organizmu
  • posilniť imunitný systém
  • zlepšiť fyzický i psychický stav
  • odstrániť odumreté bunky a toxické látky
  • zvýšiť energiu
  • rozjasniť myseľ
  • zlepšiť trávenie, kvalitu pleti i spánku
  • znížiť hmotnosť
  • odvodniť telo

Vo vašom tele sú hlavnými pomocníkmi tráviaca sústava, obličky, pečeň, lymfatický systém a koža. Ak to sami nezvládnu alebo im chcete pomôcť, možností máte mnoho. Existujú rôzne diéty, bylinky, výživové doplnky aj cvičenie. Využiť môžete aj saunu, masáže a rôzne zábaly.

Čím by ste mali začať?

Pre imunitu je najdôležitejšie správne fungovanie čriev. Na to by ste sa teda mali zamerať v prvom rade. Cez črevá sa totiž vstrebávajú dôležité živiny, vitamíny, minerály i voda. Ak funguje správne ich mikroflóra, chránia vás pred nežiaducimi mikroorganizmami.

Najjednoduchšie je zmeniť váš jedálny lístok. Dôležitú rolu hrá vláknina. Zaraďte preto veľké množstvo ovocia a zeleniny. Naopak obmedzte potraviny, ktoré črevá zaťažujú, ako je biela múka, červené mäso, jednoduché cukry, soľ, polotovary a ďalšie nezdravé jedlá.

Detoxikácia

Nezabudnite tiež na dostatok tekutín. Najlepšia je čistá voda, bylinné čaje, prípadne zeleninové a ovocné šťavy. Vyhnite sa alkoholu, káve a sladeným nápojom.

Možná je aj mechanická očista v podobe klystíru, prepláchnutia čriev a špecializovaných masáží. Na detoxikáciu sa na druhú stranu neodporúčajú preháňadlá, pretože črevá dráždia, zabraňujú vstrebávaniu dôležitých živín a odvádzajú vodu.

Čo ďalej?

Ak vaše problémy pretrvávajú aj po očiste čriev alebo vás trápi niečo iné, zamerajte sa aj na ďalšie orgány.

Pečeň

Je veľmi dôležitá pre látkovú premenu, funguje ako filter a odbúrava škodlivé látky ako napríklad alkohol. Jej funkciu podporíte užívaním pestreca mariánskeho, bylinných čajov alebo vitamínov skupiny B.

Obličky

Na správnu funkciu obličiek je zásadné dodržiavať pitný režim. Ich funkciu podporíte pitím čajových zmesí zo žihľavy, brezy a pod.

Lymfatický systém

Je dôležitý pre imunitu a obranyschopnosť. Rovnako ako krv rozvádza kyslík a živiny do celého tela a pomáha s odstraňovaním toxických látok. Jeho funkciu podporíte jedením niektorých citrusov, melónov, špargle alebo napríklad petržlenu. Skvelé sú masáže, ktoré lymfu rozprúdia a podporia odvodnenie a tým aj detoxikáciu.

Koža

Koža sa na detoxikácii podieľa veľkou mierou. Vylučuje sa cez ňu veľké množstvo odpadových látok. Starostlivosť o pokožku je teda nemenej dôležitá. Doprajte jej pravidelný peeling, kúpeľ alebo napríklad saunu. Očistu podporíte rebríčkom, mätou alebo napríklad zázvorom.

Podporte detoxikáciu

Nezabúdajte ani na pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Rozprúdi a okysličí krv a tým podporí funkciu orgánov a aktivuje lymfatický systém. Určite sa ale neprepínajte a zvoľte miernu alebo strednú záťaž, ako je chôdza alebo joga.

Zároveň dbajte na dostatok kvalitného spánku a odpočinku. Spite aspoň 8 hodín denne a odpočiňte si aj v priebehu dňa, zhlboka sa nadýchnite a skúste meditáciu.

Pre očistu je samozrejme nesmierne dôležitá aj voda. Ľudské telo je tvorené z dvoch tretín práve touto zázračnou tekutinou. Ak jej pijete málo, škodliviny nemajú ako odchádzať z tela a zaťažujú tak váš organizmus. Odporúčajú sa aspoň 2 litre vody denne, záleží na vašej telesnej konštitúcii a skladbe jedálneho lístka. Počas detoxu môžete tento objem pokojne trošku navýšiť.

Na trhu je aj veľké množstvo doplnkov a superpotravín, ktoré vás vo vašom snažení o očistu podporia.

Detoxikácia

Pár rád na záver

Detox by ste nemali vykonávať ak ste chorí, unavení, čaká vás veľa práce alebo stresu. Prispôsobte ho svojim potrebám a zvyklostiam, rozhodne sa do neho nenúťte. Určite ako nováčik začnite opatrne a s rozvahou. Očista by vám mala priniesť pocit pohody a zlepšenia. Keď sa začnete cítiť zle, budete ešte unavenejší a vaše problémy sa prehĺbia, radšej detox upravte alebo úplne prerušte.

Tehotné ženy, dojčiace matky, starší a vážne chorí ľudia by sa mali o vhodnosti detoxikácie radšej poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom. Poraďte sa s nimi aj keď si nie ste istí, či je pre vás detoxikácia vhodná alebo si nie ste istí jej výberom.

Pre najlepší efekt vykonajte okrem očisty tela aj očistu vášho domova. Dostatočne vetrajte a upratujte, skontrolujte, či sa vám niekde nevyskytuje pleseň. Pri upratovaní sa snažte používať len najnutnejšie chemické prostriedky a spoľahnite sa skôr na prírodné produkty. Dôležitý je samozrejme aj duševný detox. Zbytočne sa nestresujte a vyhýbajte sa konfliktom. Prečítajte si peknú knižku, počúvajte obľúbenú hudbu, zájdite si do divadla alebo zabehať.

Staršie články