Čo sú lipozomálne vitamíny a aké sú ich výhody?


3 minút čítania
Karla Vlasatá

Lipozomálne vitamíny a minerály pomáhajú prenášať maximum účinných látok. Prečítajte si, ako sa im to darí a v čom sa líšia od bežných vitamínov.

Lipozomálne vitamíny a minerály sú v poslednom čase stále populárnejšie. Obsahujú vitamíny a minerály uzatvorené v lipozómoch. Lipozómy sú mikroskopické kapsuly z fosfolipidov, ktoré sa podobajú tým, ktoré tvoria bunkové membrány v ľudskom tele, a slúžia na ochranu vitamínov a minerálov pri prechode tráviacim traktom.

V čom sú lipozomálne vitamíny lepšie?

Vďaka lipozomálnej ochrane nie sú vitamíny a minerály vystavené agresívnemu prostrediu tráviaceho traktu, čo zaisťuje ich vyššiu stabilitu, lepšiu vstrebateľnosť a znižuje riziko nežiaducich účinkov. Práve vďaka ochrane lipozomálne vitamíny prekonávajú túto bariéru a umožňujú vstrebanie takmer 100 % účinnej látky

Bežné vitamíny sa pri prechode tráviacim traktom veľmi rýchlo rozkladajú a veľakrát sa tak nedostane do krvného obehu dostatočné množstvo účinnej látky.

Vysoká kvalita surovín a zložitosť výroby so sebou však okrem lepších vlastností prináša aj vyššiu cenu.

Lipozomálne vitamíny

Ktoré vitamíny sú lipozomálne?

Obvykle sú k dispozícii vo forme tekutín mliečnej konzistencie. Na ich obale nájdete označenie „lipozomálne“ alebo „lipozómy“. Na trhu sú k dispozícii v mnohých variantoch a môžu obsahovať rôzne vitamíny a minerály. Medzi najčastejšie používané vitamíny patria vitamíny skupiny B, vitamíny C, D, E a K. Najčastejšie používané minerályzinok, horčík a selén.

Každý lipozomálny produkt sa môže líšiť svojím zložením a množstvom obsiahnutých vitamínov a minerálov. Preto je dôležité dôkladne si prečítať opis výrobku a informácie o jeho zložení, aby ste sa uistili, že obsahuje to, čo je pre vás najvhodnejšie.

Aj keď majú lipozomálne vitamíny lepšiu účinnosť než klasické vitamínové doplnky, stále platí, že by nemali nahradzovať vyváženú stravu. Užívanie lipozomálnych vitamínov je lepšie konzultovať s lekárom alebo odborníkom na výživu, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky.

Zaujímajú vás vitamíny všeobecne? Prečítajte si náš článok o podpore imunity a zdravia vitamínmi.

Staršie články