scroll_to_content

Ako je to s kĺbovou výživou v tehotenstve a počas dojčenia?

O tehotenstve sa hovorí ako o najkrajšom období v živote ženy. Toto období je ale pre ženské telo veľkou záťažou. Dochádza k mnohým zmenám a vaše telo tak potrebuje zvláštnu starostlivosť. Je veľmi dôležité konzumovať vyváženú a výživnú stravu, ktorá podporí nielen vaše zdravie, ale aj zdravie vášho dieťaťa. Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, chudé bielkoviny a zdravé tuky môže matke i dieťaťu poskytnúť živiny potrebné pre správny rast a vývoj.

Väčšina žien ale trpí minimálne v 1. trimestri nevoľnosťami. Niektoré ženy trápia tieto nevoľnosti po celý čas. Ženy kvôli nim často nejedia správne. Niektoré potraviny dokonca vynechávajú úplne, pretože ich stav ešte zhoršujú. V dôsledku toho dochádza k nedostatočnej výžive. Nevoľnosti tiež ovplyvňujú vašu pohybovú aktivitu. Málokto má chuť hýbať sa, keď mu nie je dobre.

Citrusy v tehotenstve

Toto všetko spoločne s váhovým prírastkom môže viesť k bolestiam kĺbov a ich zhoršenej pohyblivosti. Riešením je doplnenie čistého prírodného kolagénu. Ten môže mať pozitívne účinky nielen na činnosť vašich kĺbov, ale aj zlepšiť stav vašej pokožky. Ideálne je doplniť ho jeho zvýšenou konzumáciou v strave.

Medzi potraviny, ktoré buď kolagén obsahujú, alebo podporujú jeho tvorbu, patria napr.:

 • Vývar z kostí
  • Dlho varený vývar z kostí a spojivových tkanív je bohatý na kolagén, aminokyseliny a minerály.
 • Citrusové plody
  • Pomaranče, citróny, grapefruity a ďalšie citrusy majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre syntézu kolagénu.
 • Listová zelenina
  • Špenát, kel a ďalšia listová zelenina sú bohaté na vitamín K, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí a syntézu kolagénu.
 • Bielkoviny
  • Kuracie mäso, ryby a chudé hovädzie mäso sú dobrým zdrojom bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre syntézu kolagénu a celkový rast a vývoj.
 • Ryby
  • Voľne žijúce ryby sú považované za jeden z najlepších zdrojov kolagénu, preto ich zaraďte do svojho jedálneho lístka 2× týždenne. Počas tehotenstva sa odporúča ryby tepelne upraviť a nejesť ich surové.
 • Orechy a semienka

Môžu užívať tehotné a dojčiace ženy kĺbovú výživu?

Existujú aj výživové doplnky obsahujúce len 100 % kolagén, ktoré v tehotenstve a počas dojčenia môžete užívať. Vedecké dôkazy o ich bezpečnosti a účinnosti počas tehotenstva a dojčenia sú však obmedzené. Takže aj keď je kolagén všeobecne považovaný za bezpečný na konzumáciu v miernom množstve, tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním kolagénových doplnkov vždy poradiť so svojím lekárom.

Vaše telo však počas tehotenstva a dojčenia potrebuje oveľa viac minerálov, vitamínov a ďalších dôležitých látok, pretože ich prednostne čerpá vaše dieťa. Zvýšiť ich príjem je opäť ideálne vyváženou a na tieto látky bohatou stravou. Nie vždy je to ale možné a v tej chvíli nastupujú výživové doplnky. Zamerať sa môžete buď na jednotlivé vitamíny a minerály, alebo sa dajú kúpiť vitamínové komplexy určené priamo tehotným a dojčiacim ženám.

Vitamíny v tehotenstve

Asi najdôležitejšou z týchto látok je kyselina listová (vitamín B9) a vitamíny skupiny B, ktoré pôsobia ako prevencia vrodených vývojových chýb a sú dôležité pre vývoj nervovej sústavy bábätka a pre tvorbu krvi. Ďalším dôležitým prvkom je horčík, ktorý je nevyhnutný pre správny vývoj dieťaťa v maternici i po jeho narodení. Nezabudnite ani na vitamín D dôležitý pre vývoj kostí a vitamín C podporujúci imunitný systém, krvotvorbu a budovanie kostí.

Nie ste tehotná ani dojčiace žena a máte problémy s kĺbmi? Máme pre vás veľkú videorecenziu kĺbových výživ, kde si každý vyberie tú svoju.

Odporúčané produkty

23.00 €
-40 % -9.10 €
13.90 €
6.00 €
-47 % -2.82 €
3.18 €
16.63 €
-3 % -0.57 €
16.06 €
8.80 €
-25 % -2.19 €
6.61 €
11.63 €
-2 % -0.27 €
11.36 €